דף הבית / בלוג / ראיון עם יורם באביאן
DBA
data base analyst

ראיון עם יורם באביאן

עודכן בתאריך: 09-18-2019

תמתונת אווירהמרצה בכיר ל- DBA ב- HackerU המרכז להכשרת והשמת עובדים למקצועות ההייטק.

בעל 20 שנות ותק במקצוע. בעלים של חברת פיתוח המפתחת מוצרים מותאמי לקוח לשוק העסקי, בעל תואר ראשון במדעי המחשב ומומחה למערכות המחשוב של Microsoft.

מהו DBA?

מנהל מסד הנתונים הוא תפקיד המקנה אחריות למבצע אותו על בסיס הנתונים הארגוני. בתפקיד זה האחראי מבצע התקנות, מתקן תצורה, משדרג מערכות, מנטר ביצועים, מבצע תחזוקה ומאבטח את הנתונים.
התפקיד כולל עבודה מול מפתחי המערכות בצד אחד ומול מנהלי הרשת המקומיים ברמת התחזוקה מצד שני. מנהל בסיס נתונים אחראי לתפקוד המערכת ולכן ארגונים רבים נסמכים עליו כדי לאבחן ולתקן תקלות/איטיות במערכות החברה.

אילו סוגים של DBA קיימים?

כיום ישנם שני סוגי מנהלי בסיסי נתונים. אחד שתחום התמחותו הוא תחזוקת המערכת הכוללת ניטור המערכת, גיבויים ושחזורים במידת הצורך וכמובן ניתוח הנתונים לחיזוי גדילת המערכת. הסוג השני נקרא “מנהל אפליקטיבי“ שמשמש כיועץ ומגדיר מול המתכנתים ומפתחי המערכות את הדרישות מבסיס הנתונים, בונה את בסיס הנתונים ולאחר מכן מטמיע ומנטר את הביצועים כדי להציע שיפורים למערכת.

מה לומדים בקורס DBA?

המטרה של הקורס היא לתת את הבסיס הנדרש בתחום התשתיתי והאפליקטיבי של Microsoft ,DBA וטכנולוגיות נוספות. הקורס נבנה מתוך ראייה של פרקטיקה, יחד עם הכנה למבחני ההסמכה.
בקורס אנו לומדים את הבסיס לשני סוגי מנהלי בסיסי הנתונים על DBA של Microsoft SQL Server, כאשר לפי יכולות הסטודנט ננסה להמליץ לו על דרכו בעתיד.
בנוסף על כך, אנו לומדים לינוקס ומערכות הפעלה כדי לחזק את היכולות לאיש ה- DBA המתחיל ולפתוח בפניו אופציות תעסוקה נוספות, ו- BI שיחזק את יכולתו של איש ה- DBA לעבוד בארגון עסקי בשיתוף עם אנשי הבינה העסקית ואף להתפתח לשם בעצמו אם ירצה. הקורס מכיל גם היכרות עם מסדי נתונים של קוד פתוח כ- MySQL, אבטחה, מסדי נתונים בענן, מסדי נתונים לא רציונליים, מערכות הפעלה עליהן יותקן מסד הנתונים כ- Windows, לינוקס ועוד.

יש לנו גם מכינה עבור אנשים ללא נסיון מחשובי, בה לומדים מבואות של מחשוב, תקשורת ותכנות C#.

איך נחשפת לתחום ואיזה ידע מקצועי צברת עם הזמן?

החשיפה שלי לנושא הגיעה לאחר שהתמחיתי כמנהל מערכות מידע בחברת פיתוח תוכנה. עבדתי מול מנהלי בסיסי נתונים שהגיעו לחברה לייעץ לפיתוח ולבניית מערכות שונות והרגשתי צורך להיכנס לתחום זה.

למי קורס DBA מתאים?

הקורס נועד לכל מי שיש לו יכולת, רצון ונחוש להתמיד ולעבוד על יכולותיו במהלך הקורס. מובן שידע קודם בשפת תכנות או בניהול רשתות יהווה הקלה ניכרת בקושי. לשם אנשים ללא נסיון, הרכבנו את שלב המכינה שייקל עליהם להיכנס לעובי הקורה.

מה מייחד את שיטת ההכשרה ב- HackerU?

ייחודה של שיטת ההדרכה ב- HackerU מתחילה בבניית תכני הקורס. כל פרק ופרק נבחר בפינצטה על פי הצורך האמיתי בעולם המחשוב ועל פי דרישות של חברות המגייסות אנשי DBA מתחילים.
גם מבנה השיעור ואופן העברתו תואמים לצורך בתעשייה ומדמים התמודדות יומיומית של איש ה- DBA המתחיל בעבודתו. אנחנו מלמדים את הסטודנטים תוך ראיית המקצוע בפועל, מעניקים מפגשי הכנה לקראת בחינות הסמכה, תרגול על סביבות המדמות את תצורת העבודה האמיתית של ה- DBA, כולל כלים מקצועיים. לימודי DBA ב- HackerU מספקים הכשרה טכנולוגית רחבה אשר מאפשרת לבוגריה להתמודד עם כל סביבת עבודה אליה הם יגיעו.

אילו תפקידים יש בתחום?

תפקידי DBA באים משני תחומים: תחום התכנות- יועץ ובונה בסיסי נתונים בתאום עם המפתחים ותחום התחזוקה- כולל עבודה על בסיסי נתונים קיימים וניסיון לחזות את הצרכים העתידיים. כלומר, כמעט כל בית עסק המתחזק מערכת מידע כלשהי יצטרך ביקור של מנהל בסיס הנתונים בשלב מסוים.
הצורך ב- DBA בארגון גדל מדי שנה באופן עקבי, כך שקיימים מגוון רחב של תפקידים בפלח גדל של מקומות עבודה פוטנציאליים.

מהן הדרישות הבסיסיות מאיש DBA מתחיל?

איש DBA צריך להיות בעל רקע במחשבים, עדיפות לשרתים ועם יכולת לבצע הרבה עבודה עצמית. איש DBA מתחיל צריך ידע בסיסי במבנה נתונים, בשאילתות SQL ורצון עז ללמוד את סודות בניית המערכות הנדרשות בארגונים כדי לנהל את מסד הנתונים הארגוני. בנוסף, צריך לדעת להתקין, לנהל, לאבטח ולבנות את מערך בסיס הנתונים בארגון.

אילו טיפים מקצועיים אתה יכול לתת לאיש DBA מתחיל?

ידע בא עם ניסיון, הניסיון יגיע עם הרבה עבודה עצמית ועם נכונות לבצע את כל השלבים המגדירים את התפקיד, ללמוד לעקוב אחרי חידושים ולהתכונן תמיד לעתיד לבוא.

כיצד אפשר להתקדם אחרי סיום קורס?

לאחר סיום הקורס התהליך הטבעי הוא להתחיל כאיש DBA מתחיל ומשם להתקדם בתוך מסגרת העבודה לתפקיד של ראש צוות, או להתמחות באחד מהתחומים של ה- DBA ואף במערכות נוספות כ- MySQL DB ,MongoDB וכו‘. כמו כן, קיימים מסלולי התמחות כגון BI-Business Intelligence, אבטחת מידע, Big Data או SAP DBA.

מהו הניסיון התעסוקתי שלך?

בעבר הייתי מנהל מערכות מידע בחברת השכרת רכב, מפתח ומנהל מוצר בחברת פיתוח תוכנה וכיום אני במגזר הפרטי, בעלים של בית תוכנה התומך ומפתח תוכנת ניהול קשרי לקוחות לעסקים קטנים עד בינוניים.

מה אתה עושה כשאתה לא עובד?

במקרה שלי העבודה שלי היא גם התחביב שלי אז בזמני החופשי כשאני לא מבלה עם המשפחה, אני מנסה לראות לאן התחום מוביל ומה צפוי לנו בעתיד.

ספר על חוויה הקשורה לעבודתך

בעבודה אנו עובדים פעמים רבות מול אנשים בעלי ידע מועט עד לא קיים בתחום המחשבים ולכן לפעמים קשה מאוד להבין את מהות הבעיה, לכן כשקיבלתי טלפון מחברה קטנה שהמליצו לה עליי כדי לבדוק את איטיות התוכנה בחברה, ניסיתי להבין מה הבעיה, אך לצערי התיאור היחיד שהיה קשור היה “הכול עובד לאט“.
במקרה זה הבעיה לא הייתה בתוכנה. לאחר בדיקה התברר שרכיב התקשורת שחיבר בין המשתמשים לבין השרת היה תקול ולאחר שהחלפנו אותו “הכל עבד מהר“.

איך אתה רואה את מקצוע ה- DBA בעתיד?

לדעתי המקצוע הזה יורחב לנושאים נוספים. מערכות מתקדמות בתחום המובייל והאינטרנט מספקות בסיסי נתונים חדשים כמעט כל יום ואתגרים חדשים לניהולם ולתחזוקתם של בסיסי נתונים אלה מתגלים כל הזמן, לכן בצורה כזו או אחרת תפקיד ה- DBA יהיה איתנו לטווח הארוך.


פוסטים קשורים

קורס דאטה אנליסט או DBA? מה עדיף ללמוד

קורס DBA או קורס Data Analyst, מה עדיף ללמוד?

איתמר מרילוס
data-analyst-or-data-science

מה זה אנליסט נתונים, ומה ההבדל בין דאטה אנליסט לדאטה סיינטסט?

איתמר מרילוס
a-day-in-the-life-of-an-analyst

יום בחייו של אנליסט

סער כהן
data analyst

עושים ZOOM IN על: כמה יכול להרוויח Data Analyst?

×
רוצה לשמוע עוד?
botpixel

* יש להזין שם מלא

* יש להזין מספר טלפון

* יש להזין כתובת אי-מייל

מדיניות הגנת הפרטיות

X לקבלת
סילבוס
שיחה
צ'ט
לפרטים