דף הבית / בלוג / ראיון עם אילן מינדל
linux-interview

ראיון עם אילן מינדל

עודכן בתאריך: 06-22-2020

ראיון מקצועי על עולם הלינוקסאילן מינדל מרצה בכיר ל- Linux במרכז להכשרת והשמת עובדים למקצועות ההייטק HackerU.

מהי מערכת ההפעלה Linux?

Linux הינה מערכת הפעלה, כמו כלל מערכות ההפעלה, שתפקידה הוא לאפשר ליישומים במחשב לגשת להתקנים במחשבים על מנת לבצע פעולות רצויות.

הליבה של Linux נוצרה על ידי לינוס טורבאלדס, והופצה על ידו בחינם לעולם. טורבאלדס איפשר לכל מתכנת בעל ידע וניסיון להוסיף תכנים לליבה ובנוסף איפשר שהמערכת תופץ בחינם. אלפי מתכנתים החלו לעבוד על מנת לשפר את Linux ולכן מערכת ההפעלה שלו גדלה במהירות אקספוננציאלית. העובדה שהמערכת מופצת בחינם בעולם, הביאה לכך שהפרויקט צבר קהל גדול למדי בקרב מפתחי הליבות.
כמערכת הפעלה פתוחה, Linux מפותחת בשיתוף פעולה של העולם כולו. כלומר, אין חברה אחת שהיא אחראית בלעדית לפיתוח שלה או לתמיכה מתמשכת, החברות משתתפות בעלויות המחקר ופיתוח המערכת יחדיו. כך העולם עובר לאט לאט ל- Linux ובעתיד הרחוק יותר, נשכח שהייתה אי פעם מערכת הפעלה מסחרית בשם Windows.

איך התחלת לעסוק בתחום?

כילד עניין אותי תחום ההאקינג וחיפשתי מידע ברשת על איך אפשר למצוא פירצות בתשתיות. מתוך המידע באינטרנט גיליתי את מערכת ההפעלה BackTrack, שבעבר הייתה מערכת Linux להאקרים, כיום המערכת היא Kali.
הופתעתי מהגמישות של המערכת, שאומנם מבוססת קוד פתוח ולמעשה אפשר לשנות בה הכל- ביצועים ברמה שכזו רק סביבת Linux יכולה לספק וסביבת Microsoft לא מתקרבת לכך. מאז התחלתי ללמוד ולהתעסק עם Linux ועם הזמן יצרתי לעצמי מערכת הפעלה שמתאימה לצרכים שלי, מערכת ההפעלה פשוטה וקלה, שמכילה את הפצת ה-Kali בהתאמה לצרכיי האישיים.

ספר על ההכשרה שלך?

בגיל מאוד צעיר קיבלתי את המחשב הראשון שלי, פנטיום 3, מחשב "על" לאותו זמן והתחלתי לעשות מה שכל ילד עושה, בעיקר לשחק. אך בניגוד לרוב הילדים, מהר מאוד רציתי להבין למה כאשר אני לוחץ על מקש מסוים מתבצעת מאחורי הקלעים פעולה מסוימת.
זה בא לידי ביטוי בכך שעניין אותי לשנות משחקים לטובתי, על מנת לנצח אותם מהר יותר. התחלתי ללמוד שפות תכנות ולכתוב תוכנות קצרות.
אני מתכנת במספר רב של שפות תכנות ובעל הכשרות רבות כגון: Linux Professional Institute 1+2, הסמכה זו כוללת את כל מערכת ההפעלה על בוריה, מניהול קבצים והתקנת תוכנות ועד לעריכת ה-Grub (ה-Bios של ה- Linux).

כמו כן, יש לי הסמכות בתחום הרשתות CCNA, MCSA ,MCSE ,CCSA , אשר מקנות ידע בכל מערכות Microsoft ו- Cisco, מרמת המשתמש ועד לניהול מערכות מרובות מערכות הפעלה ושירותים.

אלו עבודות יש בתחום ולאן אפשר להתפתח?

אם אי פעם חלמת לעבוד ישירות עם היוצר של Linux, לינוס טורבאלדס, אתה יכול לעלות בסולם הדרגות של מפתחי הליבה ומתקני השגיאות במערכת, ללמוד מהקוד של Linux וגם לשנות אותו. אתה יכול לעבוד כמנהל מערכת בצוותי ה-IT בכל חברת הייטק בעולם, לנהל שרתים שמשמשים מיליוני משתמשים מדי יום, לקדם ולפתח את הרשת שלך למען תמיכה רחבה יותר ולשפר את הביצועים של מערכת ההפעלה שלך.
אנשי Linux לא מוגבלים בהיקף הכלים שעומדים לרשותם ויכולים לעבוד בסביבות שרתי Web, ענן, שירותי הזרמת וידאו בחברות מובילות, באבטחת מידע ובאין ספור תפקידים נוספים.

מי שהתעניין ב- Linux ודאי שם לב שמרבית שרתי האינטרנט עברו לסביבת Linux. בנוסף, שרתי האפליקציה והסביבה הווירטואלית לאט לאט פונים לכיוון Linux ואפילו המחשב הביתי זכה למערכת הפעלה לצרכי וידאו ואינטרנט מבית היוצר של גוגל ChromeOS, המבוססת Linux.
מישהו צריך לדעת לתחזק ולנהל את כל הסביבה הזאת. מישהו צריך להבין איך הכל עובד וגם לדעת לשדרג. לכן היום ניתן למצוא עובדי Linux בכל חברה ובכל תחום.

לעמוד קורס לינוקס לחץ

איך ניתן להתכונן לראיון ואילו טיפים מקצועיים אתה יכול לתת למנהל מערכת מתחיל?

במילה אחת – יוזמה. היוזמה ללמוד מחוץ לשעות העבודה תקדם אותך ותפתח אותך. חבר טוב מהתחום אמר לי "אני יודע שאם אני מראיין מישהו שאומר לי שיש לו ניסיון מועט בעבודה במרכזי נתונים גדולים ויחד עם זאת הוא מראה שהוא שאפתן מספיק כדי ללמוד בעצמו, אני מוכן לקחת את הסיכון כדי ללמד אותו את הנקודות של מה שהוא צריך לדעת כדי לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר.
עדיף לעבוד ככה מאשר לעבוד עם מומחה עייף. תן לי מישהו עם יחס טוב ורצון ללמוד והוא או היא יכולים בדרך כלל ללמוד את מה שדרוש כדי להיות פרודקטיבי בסביבה שלי".
חברים, מי שמצליח לבצע את כל מטלות הקורס ויעבור את כל המבחנים, אין סיבה שראיון עבודה ידאיג אותו.

מה הם הכישורים הנוספים שרצוי שיהיו לאיש Linux?

חשוב מאוד שאיש Linux ידע לכתוב סקריפטים ולפתח תוכנה, כיוון שמערכות Linux מאוד דינאמיות ומאפשרות למפתחי סקריפטים ותוכנה ליצור פקודות משלהם, להתאים את מערכת ההפעלה לצרכים שלהם ואפילו לשנות ולהוסיף רכיבים במערכת.
אין זה אומר שעליכם להיות מתכנתים ברמה גבוהה, מספיק שתדעו סקריפטינג בסיסי או שתגיעו לתחום עם הרצון ללמוד סקריפטינג.

מה מעניין ומאתגר אותך?

אותי אישית אין דבר שמעניין יותר מאבטחת מידע! ואגב, אין דבר כזה לדעת אבטחת מידע מבלי לשלוט ב- Linux, רק סביבה כל כך דינאמית יכולה לפתח את הכלים הנחוצים לאבטחת מידע.
מאתגר אותי ליצור שירותים חדשים או תוכנות חדשות על פי צרכי הארגון ולנסות ליצור פתרונות לבעיות קיימות בשוק ההייטק. בנוסף לעיסוקי בשלל תחומי המחשב השונים, ישנם ספרים רבים שברצוני למצוא זמן ולקרוא.
אני בהחלט חייב לציין שאין דבר שגורם לי לתחושת סיפוק כמו להציב מטרות גבוהות ולהשיגן! מבחינת ידע, הרי הידע הוא כח, הכח החשוב בעולם הקיום.

מה השתנה בתחום מאז שהתחלת לעסוק בו?

כמו שניתן לראות, לאט אבל בטוח, העולם מתקדם ל- Linux. רוב הסמארטפונים הם מבוססי Linux, הנתב הביתי שלכם מבוסס Linux, חומות האש של Check Point וחברות אחרות הינן מבוססות Linux ומאפריל 2014 אפילו הכספומטים שינו מערכת הפעלה מ- Windows ל- Linux.
על כל זה, כל כמה חודשים יוצאת מערכת הפעלה חדשה או לפחות עדכון לקודמת. גם סביבת אבטחת המידע עברה ממערכת ההפעלהBackTrack למערכת ההפעלהKali Linux .

לאור כל זאת, סביבת השרתים של הארגון חייבת להתקדם. אחרת פרצות אבטחה חדשות יצוצו ויובילו לאובדן מידע. לכן מנהלי רשתות בסביבת Linux לעולם לא עוצרים את עבודתם. העולם מתקדם, תתקדם איתו.

איך אתה רואה את המקצוע בעתיד?

כמעט כל חברה, כגון: גופים ממשלתיים, סטארטאפים וחברות אבטחת מידע מניעים את הפרודוקטיביות העסקית שלהם. בליבה של תנועה זו נמצאת מערכת ההפעלה של Linux וכתוצאה מכך יש לאנשי המקצוע הזדמנויות עבודה יוצאות דופן עם שכר גבוה. העולם מתקדם הלאה לטכנולוגיה גמישה יותר, נוחה יותר ובעלת ביצועים גבוהים יותר.


פוסטים קשורים

איך ליצור משחק מחשב

יצירת משחק מחשב - המדריך למתחילים איך ליצור משחק | האקריו

איתמר מרילוס
itzik-algrisi

בואו נכיר את איציק אלגריסי - ראש תחום תכנות ב-Java ודוט נט

סער כהן
לימודי אונליין

האם אנשים עדיין מעדיפים ללמוד קורסים אונליין?

מה כדאי ללמוד ב-2021

מה כדאי ללמוד ב-2021? המדריך המלא

סער כהן
×
רוצה לשמוע עוד?
botpixel

* יש להזין שם מלא

* יש להזין מספר טלפון

* יש להזין כתובת אי-מייל

מדיניות הגנת הפרטיות

X לקבלת
סילבוס
שיחה
צ'ט
לפרטים