התקשרו עכשיו: 03-6135565
חייל
משוחרר ? לחץ/י כאן
דף הבית / בלוג / פיתוח אפליקציות לאייפון: הכירו את המגרעת

main_blog_image

פיתוח אפליקציות לאייפון: הכירו את המגרעת

2018 כמעט מסתיימת ובמהלכה הכרנו "חיה" חדשה בעולם הטכנולוגיה של פיתוח האפליקציות, המגרעת או ה-Notch באנגלית.

סיפורה של מגרעת: איך הכל התחיל?

ב-2017 אפל הציגה לעולם שני דגמי אייפון חדשים: האייפון 8 והאייפון 8 פלוס, עד כה עסקים כרגיל. עברה שנה, אפל הציגה עוד אייפון, מעבד חזק יותר, מצלמה קצת יותר טובה, כולם שמחים.. האירוע כמעט נגמר ואפל שלפה שפן מיוחד מהכובע, האייפון X או האייפון עשר, תלוי את מי שואלים.

מה מיוחד באייפון X לעומת קודמיו? לא הרבה. יש לו מצלמות משוכללות בגב המכשיר כמו ה-8 פלוס וחיישנים משוכללים בקדמת המכשיר היכולים לזהות פנים. אין לו כפתור בית, אה.. ויש לו חלק עליון די מכוער למעלה כי אפל לא יכולה לעשות מסך שלם שם, לכן נוצרה מגרעת:


המגרעת - על מה כל המהומה?


האם יתכן שאפל הגדולה הוציאה מכשיר עם פאק עיצובי שכזה? מפתחי אפליקציות נכנסו לסטרס וחשבו שהמגרעת היא רק זמנית ואפל תוציא עדכון גרסה אשר תצבע את כל הפס בשחור וכולם ישמחו; אבל הם נתקלו דווקא בדבר ההפוך והכי לא מתקבל על הדעת.

המגרעת היא האופנה החדשה

במקום להסתיר את ה-Notch הבולט, אפל דווקא נותנת לו דגש. כאשר אפליקציות פנימיות של אפל קיבלו עדכון לאייפון החדש, ה"קרניים" הודגשו בצבעים שונים כך שלא היה ניתן לפספס אותן, הן הפכו לחלק מן הממשק. "מה קורה פה? זה ממש מכוער", כתבו מספר כתבים אשר סיקרו את האייפון החדש, אבל לאפל כמו אפל, לא אכפת.

לאט לאט עוד ועוד מפתחים למדו לאמץ את המגרעת וקורסים של פיתוח אפליקציות לאייפון מלמדים עליה היום באופן קבוע בשביל להישאר מעודכנים עם הזמנים.

2018 היא שנת המגרעת הגדולה

שנת 2018 החלה וחשבנו שהמגרעת תעלם וגם אפל תרד מהעניין. השמועות התחזקו ברגע שהחלו להגיע ידיעות שאפל הורגת את ה-iPhone X (ואיתו גם את המגרעת) וכולם שמחו, אבל השמחה הייתה מוקדמת. כבר בפברואר הודלף מכשיר הדגל של LG ו-הפתעה, גם לו יש מגרעת מהודרת בראשו. אחרי זה באו בעקבותיה חברות כמו OnePlus, Asus, Huawei ועוד. מה שאומר שגם מפתחי אפליקציות לאנדרואיד לא זכו לחסד בעניין עיצוב האפליקציות סביב המגרעת. ב-2018 חברת Apple, חזרה למגרעת בכל הכוח עם ה-iPhone Xs וה-iPhone Xs Max.

נקבעה עובדה בשטח, המגרעת פה והיא תישאר איתנו לפחות עוד שנה. במכשיר האחרון של וואווי, המייט 20, וואווי שילבה קורא טביעות אצבע בתוך המסך כך שאין באמת הצדקה למגרעת כזאת גדולה, אבל איכשהו עדיין יש מגרעת כאילו היא רוצה לומר "גם לנו יש"! וחברת Huawei היא לא היחידה.

אפליקציות (מ)גרועות

איפה זה משאיר את מפתחי האפליקציות? על התכונות שלהם כבר דיברנו אבל האם הם בבעיה כעת? לא בהכרח. גוגל ואפל הציגו עם מערכות Android Pie ו-iOS 12 אפשרויות יחסית נוחות למפתחים לעדכן את האפליקציות שלהם שיתאימו לכיעור הח... לעיצוב החדש :) אבל זה לא אומר שלא נחוצה מחשבה עדיין.

מפתחי אפליקציות לאייפון תמיד מקבלים חיים קלים יותר. יש להם רק ארבעה דגמים שונים עם מגרעת שהם צריכים להתאים את האפליקציה אליהם ויש שלושה גדלים שונים של מסך:

  • אייפון X, אייפון Xs – מסך 5.8
  • אייפון Xs Max – מסך 6.5
  • אייפון Xr – מסך 6.1

מפתחי אפליקציות לאנדרואיד – קצת יותר בבעיה, כאשר כמו שהוזכר לעיל יש הרבה מאוד דגמים וגוגל מאפשרת למשתמשים לבטל את המגרעת, מה שהופך בניית אפליקציה לאנדרואיד למורכבת יותר; הסיבוכיות עולה כאשר המתכנתים צריכים לפתח גרסה שתומכת במגרעת וגרסה "רגילה".

במה בוחרים, אייפון או אנדרואיד?

כל מפתח יגיד לנו שצריך להתאים את האפליקציה לפלטפורמות המובילות היום שהם iOS ואנדרואיד, אין באמת סיבה לבחור ביניהן. לכל פלטפורמה יתרונות וחסרונות משלה.

במערכת ה-iOS בניית אפליקציות לאייפון מתאפשרת רק אחרי שנרשמים באתר של אפל בתור מפתחים ומשלמים את ה"אגרה" של 99$ בשנה וגם אז הבעיות ממשיכות כאשר אפשר לפתח רק על מחשבי מק ולייצא משם את הקבצים הדרושים לאישור בחנות ה-Appstore.

במערכת האנדרואיד העלאה לחנות הרבה יותר פשוטה, רק צריך חשבון גוגל ותשלום חד פעמי של 25$. אין צורך במחשב מיוחד, כמו מק, ניתן לפתח לאנדרואיד מכל מחשב, כולל מחשבי המק של אפל.

אם אתם מפתחים מתחילים שלא רוצים להוציא כ-350 ₪ בשנה, כנראה שעדיף לכם להתחיל בפיתוח לאנדרואיד בלבד, הרבה מפתחים באמת בוחרים בזה. גם יש שאומרים שיותר קל להעלות אפליקציה לחנות ולעבור את "וועדת הקבלה" של גוגל לעומת זאת של אפל, אבל יש שגם יגידו הפוך.

אבל אם המטרה שלכם היא להגיע לכמה שיותר קהלים, כנראה שאין ברירה ותצטרכו לפתח לשתי הפלטפורמות ואולי גם לרכוש איזה מחשב מק מיד 2.

בחזרה למגרעת: על מה הם חשבו בכלל?!

קשה מאוד להבין את הראש העיצובי של אפל. כשחברת אפל ביטלה את שקע האוזניות עם יציאת האייפון 7 ב-2016, הרבה אנשים אמרו ש"הלך על אפל", כאשר היא מבטלת חלק כל כך קריטי מהחומרה הקיימת וכאשר יש כל כך הרבה יצרניות של אוזניות חוטיות בחוץ, שעם חלקן אפל עובדת בצמוד (כמו חברת Beats אשר נרכשה בידי אפל בשנת 2014 למשל). אבל אפל כמו אפל יודעת שיש לה מספיק כסף, כוח והשפעה כדי שמהלכים כאלו לא ישנו יותר מדי.