בלוג
Thumb_IT

למה לי IT בכלל? קורס רשתות, קורס אבטחת מידע

עודכן בתאריך:9 ינואר 2022


כשמתחילים לדבר על הייטק, כנראה התחומים שיקפצו לרוב האנשים שאתם מכירים הם: סייבר, בניית אתרים, תכנות ואפילו גם שיווק דיגיטלי. אבל הרבה אנשים לא יודע שבלי מנהלי רשתות, אף משרד או ארגון בעולם המודרני של היום לא יוכל לתפקד (ולא, זו לא קלישאה). אז אם דבר כמו קורס רשתות סיקרן אותך, ייתכן שתרצה לשמוע עוד על העולם הזה, מה הסיבות שהוא כל כך חשוב והאם הוא בכלל יכול להתאים לאופי שלך (זה באמת תחום שנועד לאנשים עם תכונות מאוד מיוחדות).

כמה התפקיד הזה בכלל חשוב?

לפני המון שנים השימוש במחשבים במקומות עבודה היה יחסית מועט, גם אם הם כן היו קיימים בארגון או במשרד מסוים, עדיין בקושי היו נוגעים בהם. אבל יחד עם מהפכת האינטרנט (ואפילו הסמראטפונים), יותר ויותר מקומות עברו לשימוש ברשת ובמחשבים. כלומר, אין כמעט היום ארגון, משרד, מקום עבודה או כל דבר אחר שלא צריך את הטכנולוגיה הזאת.

אני יודע שזה נשמע מעט מוזר וחלק מהאנשים הצעירים שקוראים את הכתבה הזאת בטוח תוהים לעצמם: "איך אפשר להסתדר בלי מחשבים?". אף אחד לא יכול לדמיין לעצמו יום במשרד אם הרשת המקומית תקרוס או שהאינטרנט לא יעבוד (שחס וחלילה לא יוכלו להיכנס לפייסבוק).

אז באותה מידה שקיים שימוש עצום במחשבים וברשתות כיום, כך גם הביקוש עבור מנהלי רשתות הולך וגובר. כבר שמעתי כמה פעמים מהחברים שלי שאומרים: "נו, אנשי IT יכולים להשתלב רק במשרדי הייטק, לא?" זוהי טעות. טעות גדולה אפילו, בכל מקום צריכים היום איש IT, זה יכול להיות בבתי ספר, בתי חולים, ארגוני בטחון, משרדי פרסום ודיגיטל. גם אם אותו מקום לא מעסיק אצלו צוות שלם של אנשי IT, הם כנראה יעבדו עם חברה חיצונית שתוכל לתת להם את השירותים עבור כך.

למשל, לפני כמה שבועות, חבר ממש טוב שלי, שמנהל משרד פרסום בדרום תל אביב, נתקל בבעיה חמורה ברשת הפנימית שלו, יש לו בסך הכל רק איזה 6 או 7 עמדות מחשב, אבל כל תקלה שם היא קריטית (הם בדיוק היו עסוקים בהכנת קמפיינים לכבוד הבלאק פריידי), כל הקבצים, כל הקמפיינים וכל המידע יושבים על הרשת הפנימית שלהם ובאותו רגע הם לא יכלו לעבוד או לעלות דברים לרשת.

כמובן שהוא לא מחזיק איש IT אצלו, מכיוון שאין לו צורך כל כך, אבל מה שהוא עושה זה היה להתקשר לחברה שהוא עובד איתה ותוך שעה וחצי מנהל רשתות כבר היה אצלו במשרד ותיקן את התקלה.

אז עד אני מניח שהבנת למה התחום הזה, שלפעמים יצא לו שם "רע" יחסית, כל כך חשוב וכל כך פופולרי, זו באמת לא עוד אמירה של: "בלי המקצוע הזה בלתי אפשרי לתחזק משרד" כי דווקא במקרה הזה, המשפט הזה באמת (אבל באמת) נכון.

להיות אחראי על לא מעט דברים

חוץ מביקוש – מה עוד קיים בעולם הזה?

להבין שיש ביקוש לתחום זה טוב, גם לדעת כמה יש בו צורך זה ממש מצוין. אבל כשבוחרים קריירה או בכיוון בחיים זה הרבה למעבר לכך, אז בוא ונדבר על שאר היתרונות של תחום ה-IT:

מאתגר, מסקרן ומעניין
מנהלי רשתות לא מתעסקים נטו בבעיות "שגרתיות" שקורות, כמו חיבורי כבל רשת, לבדוק למה הווינדוס לא עולה לאחד העובדים, או אפילו למה המסך של אחד מהאנשים בחברה לא עובד (גם אם זה אומר שנטו צריך להדליק אותו).

אבל יש כל כך הרבה מעבר לכך, כל מי שעבר בהצלחה קורס רשתות יידע כיצד לתפעל רשת מקומית שלמה בעצמו (או לפחות אמור) ולהתעסק באחד התחומים המרתקים בעולם החדש של ההייטק – מחשוב ענן. בנוסף לכך, הוא ילמד ויכיר את מערכת ועולם הלינוקס (Linux) שיצטרך לדעת כיצד לתפעל אותה, איך להרים את מערכת ההפעלה שלה וכיצד לנהל את המשתמשים וההרשאות שלה.

אז בגדול באמת מדובר בתפקיד שהוא מאתגר, עם מגוון רחב של תחומים בכל רגע, שבשעה מסוימת ביום מנהל הרשת יכול להתעסק בלתקן איזה מודם שהתקלקל ולאחר שעתיים הוא יצטרך לעבוד עם כל הצוות שלו בשביל לבנות רשת מקומית עבור מקום עבודה חדש ששלחו אותו אליו.

אבטחת רשתות
להיות אחראי על אבטחת המידע של הארגון בו מנהל הרשתות עובד זה חלק בלתי נפרד מהתפקיד שלו. מנהל הרשת צריך לוודא שאין אף גורם מאיים או עוין שיכול להוות בעיה עבור הארגון שהוא עובד בו, רק דמיין לעצמך שנכנס וירוס ענק שתוקף את מערכות המחשוב של מוסד אקדמי כלשהו.

בכל יום ויום יש יותר תקיפות סייבר וניסיון לחדור ולגנוב מידע של מקומות מסוימים, החל מאתר של חנות בגדים קטנה (וידוע כבר שאנשים מעדיפים לרכוש הכל דרך האינטרנט) ועד לרשת מלון ענקית הידועה בכל העולם, יכולים לגנוב מידע ופרטים של לקוחות ולעשות בהם שימוש לרעה.

אז מנהל רשת זה לא רק לשמוע את המשפטים: "אחי המחשב לא נדלק לי", אלא הרבה מעבר לכך, אני מבטיח שזה עולם הרבה יותר מרתק ומעניין ממה שהוא נשמע.

להכיר את האנשים הנכונים – לפעמים נותן את הבוסט לקריירה שלך

נטוורקינג
כבר מקודם ציינתי שמנהלי רשתות עובדים עם אינספור אנשים ובמקומות מגוונים בתעשייה, אפשר לומר שבתחילת הקריירה בן אדם ימצא את עצמו כאיש IT בבית ספר, לאחר כשנה יעבוד בקופת חולים ולאחר שנה נוספת יעבוד במשרד הייטק.
במשך כל הזמן הזה מכירים המון אנשים, חלקם בתפקידים בכירים (וחלקם פחות), לכן במידה ואתה תכיר את החבר'ה שהם באמת מוכשרים ובדרגים הגבוהים, הם יוכלו לסדר לך את העבודה הבאה שלך או לדאוג לשדרוג הקריירה שלך בלי קשר לתחום ה-IT.

לא צריך ניסיון
כששומעים על עולם ההייטק, כמעט לא משנה באיזה תחום מדברים על: "בלי ניסיון אין לך מה לנסות להתקבל בכלל", בין אם זה בקבוצות פייסבוק או בין אם זה בכל מקום אחר באינטרנט, אבל דווקא בתור מנהל אבטחת מידע (שבדיוק סיים קורס אבטחת מידע מן הסתם) ג'וניור ניתן להתקבל להמון מקומות.

אני לא אומר שניסיון זה לא פרמטר פחות חשוב בעולם, אבל דווקא בקטגוריה של אנשי IT המון מקומות (כאלה שהכרתי בעצמי שם את המגייס עובדים) אמרו שהם שמים פחות דגש על כך. הם יעדיפו אדם שעבר קורס מקצועי במקום איכותי או אחד שיש לו את היכולות המתאימות לכך, לדעתי זו אחת הסיבות להיות אופטימיים כשבוחרים במקצוע הזה.

נקודה נוספת וחשובה לא פחות, היא שברגע שאתה איש IT ומנהל אבטחת מידע מספר שנים, אתה תוכל לקפוץ אל עולמות ה-DBA והסייבר. ואם תגיע לתחומים האלה עם הניסיון הנדרש, החיים שלך יהיו הרבה יותר קלים.

מה האופי שצריך בשביל להיות איש IT יוצא מן הכלל?

להיות מנהל רשתות זה ממש לא ג'וב בשביל כל אחד, צריך אופי ייחודי ומיוחד עבור כך, הנה רק חלק מהתכונות שתצטרך בשביל מנהל רשתות מוצלח:

כבר מגיל קטן היית טיפוס שאוהב לתקן דברים

אתה אדם טכנולוגי
נשמע מובן מאליו, לא? אבל תתפלאו, היו כמה וכמה אנשים שניסו להתקבל אל התחום מבלי ידע טכנולוגי בכלל, ברמה שהם בקושי יכלו להפעיל את האייפון שלהם, זה די ברור שבתור איש IT אתה צריך להתעסק כל היום עם מחשבים, רשתות, חיבורים וללמוד דברים חדשים בכל רגע, אז כן, להיות אדם טכנולוגי זה ממש חשוב.

יודע לתפקד תחת לחץ
במקרים מסוימים, תצטרך לדעת לתפעל תחת לחץ גדול, שבמקביל לעבודה שלך, מנכ"ל החברה מצלצל אליך כי בדיוק הלפטופ שלו נדפק לגמרי, המנהל האישי שלך אומר לך לרוץ למזכירה כי נמחקו לה כמה קבצי אקסל מהכונן הקשיח שלה ואתה בעצמך מטפל בתקלה אחרת לגמרי.
אז חשוב שתדע שאתה צריך לדעת להתנהל תחת לחץ באופן תמידי.

שאיפות להצליח ולהתפתח
ניהול רשתות זה תחום שאי אפשר לצעוד בו במקום, כפי שכבר ציינתי קודם. צריך בכל רגע לשאוף להתקדם ולהגיע אל תפקידים שונים, גם זה אחד היתרונות הגדולים בו, שניתן להתקדם מהר מאוד. ואנשים שסיימו קורס יכולים בתור כמה שנים למצוא את עצמם מנהלים צוות.

יש בך יצירתיות
מעבר לעבודה השוטפת כמובן שתהייה לך כשתהייה מנהל רשתות, יצוצו אינספור בעיות במהלך היום, בין אם הן קשורות אליך ישירות או לא, אתה תצטרך לדעת איך לפתור אותן. כמובן שתצטרך להפעיל את הצד הכי יצירתי שלך בשביל לבצע אותן בזמנים הכי מלחיצים וקשים שיש, נכון שזו עבודה מאתגרת, אבל אסור לשכוח שצריך גם ליהנות ממנה.

לסיכום, יכול להיות שהבנת כבר שלימודי IT או קורס רשתות יכולים להתאים לך, אם אתה באמת רוצה כבר לעשות את הצעד הראשון אל עולם ההייטק, זה בהחלט הזמן הנכון. לא?פוסטים קשורים

ניהול רשתות ואבטחת מידע
קורס IT אונליין
איתמר מרילוס | 12 מרץ 2022
מקצוע ה-IT הפך למבוקש מאוד בשנים האחרונות. כמה מבוקש? רק בארה"ב לבדה מועסקים בתחום יותר משני מיליון עובדים. אפשר לחשוב על זה ככה: הרי בכל מקום קיימות כיום רשתות מחשבים. בין אם מדובר ב-Microsoft, משרד פרסום קטן או רשת בתי מרקחת – הכל היום מרושת. כך נולד הצורך בכמה שיותר אנשי IT שיהיו אחראים על … Continued
Thumb_Choosing
מה כדאי ללמוד – המדריך השלם לבחירת המקצוע
אורטל סופר | 9 ינואר 2022
מה אתם רוצים לעשות כשתהיו גדולים? שאלה שכולנו נשאלנו בילדות ואפשרה לקחת את הדמיון הכי רחוק שאפשר. ובטח גם אתם חלמתם להיות כמו גיבורי הילדות שלכם. אם זה רופאה שמרפאה מחלות כמו אמא או בכלל כדורגלן-על כמו רונאלדו הברזילאי. מה שבטוח, אף אחד מאתנו לא באמת חשב מה כדאי ללמוד.
high-tech-education
לימודי הייטק – גם אתה יכול להגיע לשם
סער כהן | 9 ינואר 2022
בעולם המודרני, כמעט כל אדם רוצה שתהיה לו קריירה מכובדת, מאתגרת ועם משכורת גבוהה. ברוב המקרים, אנשים גילו שהפתרון המושלם לכך הוא עולם ההייטק, המכיל אינספור תחומים ומקצועות...
2018-cyber-attacks-timeline
תקריות הסייבר המשמעותיות של 2018
מורן פרטוש | 6 ינואר 2022
מתחילת שנת 2006, ראשיתו של הסייבר בעולם והתחלת איומי הסייבר ברשת תועדו 392 תקריות משמעותיות המתמקדות בהתקפות על סוכנויות ממשלתיות, חברות ביטחוניות והיי- טק או פשעים כלכליים עם הפסדים של יותר ממיליון דולר ברחבי העולם. אם נתמקד בשנה החולפת, נוכל לראות המון תקריות משמעותיות שהתחוללו ברחבי העולם שחלקנו בכלל לא מודעים אליהן ואפילו יופתעו מכמה. אז הנה סיכום התקפות הסייבר המשמעותיות לשנת 2018 לפי חודשים.
רוצה לשמוע עוד?

phone mobile icon שיחה
chet icon צ'אט
email mobile icon לפרטים

מדיניות הגנת הפרטיות

×

אנו מודים לכם על שבחרתם לעשות שימוש באתר Hacker-u (להלן: "האתר").

האתר מופעל על ידי האקר-יו בע"מ (להלן: "החברה") לטובת איסוף פרטים ויצירת קשר עם מתעניינים בלימודי מקצועות הי-טק.

לתשומת לבכם, המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. למידע ספציפי ניתן להשאיר פרטים בעמוד ויועץ לימודים מטעם החברה יחזור אלכם במהרה.

מטעמי נוחות בלבד, האמור בתקנון זה מנוסח בלשון זכר, אולם הוא מתייחס לשני המינים בצורה שווה.

לכל מידע נוסף ניתן לפנות בכתובת הדואר האלקטרוני שבסיפא לתקנון זה.

בגלישתך באתר זה הנך ( "להלן: "הגולש") מקבל ומסכיה לתנאים ולמדיניות הפרטיות כמפורט להלן. מדיניות הפרטיות מתייחסת לסוג המידע שתספק לנו או מידע אשר אנו נלמד משימוש שתעשה באתר.

שמירה על פרטיותך:

1. פרטיות הגולש חשובה לנו מאוד. אנו מנהלים את האתר בסטנדרט האבטחה הגבוה ביותר ע"מ לשמור על פרטיך ולהגן על המידע שתמסור לנו בצורה הטובה ביותר.

2. אנו פועלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 ושואפים לעמוד בכל דרישות החוק לעניין כיבוד הפרטיות וההגנה על מידע אישי. אנו מחויבים להגן על פרטיותך ועל שמירת פרטי הזיהוי האישיים שלך.

3. אנו אוספים מידע אישי אודותיך רק כאשר אתה תספק לנו אותו באופן ספציפי וביודעין. אנו מאמינים, כי אתה צריך לדעת בדיוק איזה מידע אישי אנו אוספים וכיצד אנו מתכוונים להשתמש בו בטרם תחלוק אותו עמנו. אנו עשויים לבקש ממך מידע אישי כגון שם, מספר טלפון, כתובת וכתובת דואר אלקטרוני. אנו עושים זאת רק כאשר אתה מבקש מידע או מבקש להירשם לשירותים הטעונים הרשמה או מנוי.

4. כאשר אנו מתכוונים להשתמש במידע האישי שלך, אנו מבקשים זאת מראש, על מנת שתחליט אם אתה רוצה לספק לנו את המידע או לא.

5. מידע המאפשר זיהוי אישי שלך, יישמר בסודיות מוחלטת. פרטי זיהוי אישיים שאתה מספק לנו לא יהיו זמינים לצדדים שלישיים ללא אישור מפורש שלך.

6. אנו מדגישים כי לא חלה חובה חוקית למסור את המידע.

המידע שייאסף והשימוש שיעשה בו:

1. אנו מגבילים את בקשותינו לקבלת מידע אישי בסיסי בלבד, כגון:

א. שם מלא

ב. מספר טלפון

ג. כתובת דואר אלקטרוני

2. אנו מגבילים את איסוף המידע האישי למידע שאנו מאמינים כמינימלי ביותר על מנת לספק לך את השירותים המוצעים באתר או באמצעותו.

3. המידע אשר יימסר ישמש לטובת גבייה, שליחת דיוור ישיר וקשר עם הלקוח, שליחת דבר פרסומת, ניוזלטר והודעות שיווקיות; טיוב נתונים, מתן שירותים ללקוחות, ניהול מועדון לקוחות, ניהול מידע על תלמידים / סטודנטים / משתלמים, ניהול מכירות, שיווק וגיוס לקוחות.

4. המידע שתעביר לנו לא יימסר על ידינו לצדדים שלישיים בתמורה ו/או ללא תמורה אלא אם תיתן את הסכמתך לכך מראש ו/או לדרישת רשות מוסמכת.

Cookies (עוגיות):

1. קובץ Cookie הוא קובץ המכיל חלקים מסוימים של מידע שהאתר יוצר במחשבך בעת הגלישה באתר. הקובץ מאפשר שמירת מידע לגבי העדפותיך בכל הקשור בשימוש באתר.

2. על מנת לשפר את חוויית הגלישה שלך באתר, האתר משתמש ב- Cookies. רוב הדפדפנים כיום יודעים לזהות מתי "Cookie" מוצע, ולאפשר לך לסרב או לקבל אותו. אם אינך בטוח אם לדפדפן שלך יש יכולת זו, עליך לבדוק עם יצרן התוכנה או ספק שירותי האינטרנט שלך. איננו משתמשים בקבצי Cookie כדי לעקוב אחר הרגלי הניווט של המבקרים שלנו.

גישתך ושליטתך בפרטי הזיהוי שלך:

באפשרותך לבצע את הפעולות הבאות, בכל עת, על ידי פנייה אלינו באמצעות כתובת הדוא"ל שלהלן:

1. לבדוק איזה מידע אישי שלך יש בידנו, אם בכלל.

2. לשנות/לתקן את הפרטים אשר בחרת להעביר לנו.

3. לבקש מאתנו למחוק כל מידע שנאסף אודותיך (יחד עם זאת יש לדעת כי, לא נוכל לספק שירותים מסוימים ללא המידע).

4. להביע כל חשש כלשהו שיש בידך לגבי השימוש שנעשה במידע אישי שלך.

קניין רוחני:

כל זכויות בכל המושא לזכויות קניין רוחני, המופיע ו/או מוצג באתר, הינו בבעלות החברה בלבד ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור החברה מראש ובכתב.

יצירת קשר:

ניתן ליצור עמנו קשר בכל עת בכתובת הדואר האלקטרונית הבאה info@hackeru.co.il

להורדת
הסילבוס