דף הבית / בלוג / חמשת ההבדלים העיקריים בין אקדמיה לקורס מקצועי
הסבה מקצועית

חמשת ההבדלים העיקריים בין אקדמיה לקורס מקצועי

עודכן בתאריך: 07-09-2017

בשוק העבודה של ימינו, לימודים הם תנאי כמעט הכרחי. אם עד לפני כמה עשורים יכלת להתקבל לעבודה מכל סוג, ללא לימודי הכשרה כלשהם, היום זה בלתי אפשרי. לימודים הפכו להיות שלב סינון מרכזי במשק כמעט בכל חברה וארגון והשאלה כבר הפכה להיות לא "האם ללמוד?" אלא – "מה ללמוד?".

תחום הלימודים הגבוהים, אלו שמעבר להשכלה התיכונית, רוויים ועמוסים באפשרויות לרוב ובכל זאת, ניתן להכניס את כולם תחת שני סיווגים, שתי מטריות אם תרצה – הראשון - לימודים באקדמיה, מה שמכונה "לימודי תואר", לעומת השני – לימודי קורס מקצועי.

אז מהם ההבדלים העיקריים בין שתי האופציות הללו ואיך לבחור בין השניים? חמשת ההבדלים העיקריים לנוחיותך:

בחירה לפי העדפה אישית

קודם כל חשוב לדעת מה באמת אתה רוצה ללמוד. האם אתה יודע? רבים שהתחילו מסלול של תואר ראשון באקדמיה הבינו במהלך הלימודים שזה לא התחום שלהם ונשרו מהם. אמנם האקדמיה מציעה תואר ראשון שיש בו את היוקרה שלו, אך קורס מקצועי, כמו לימודי היי טק למשל, יכול להיות מאוד פרקטי, ממצה וענייני ואולי זה מה שיהיה לך יותר טוב ונכון.

לפעמים ברירת המחדל מכריעה

לא מעט פעמים פשוט אין צורך לעשות את הבחירה בין קורס מקצועי ללימודים אקדמיים, כי מה שרוצים ללמוד אפשרי רק באחת משתי האופציות. למשל קורסי הייטק, בהם אפשר ללמוד מקצוע הקשור לעולם ההייטק לטובת השתלבות בחברת הייטק בהמשך. קורס כזה לא ניתן למצוא באקדמיה, בה הדבר הכי קרוב לזה הוא לימודי מדעי המחשב או הנדסת מחשבים; לא ממש ממוקד, הרבה יותר ארוך, יקר וכולל עוד תחומים אחרים.

מה מעניקה כל אחת מהאפשרויות

כאמור, בלימודי תואר אקדמי יש יוקרה מסוימת, אפשר תמיד להגיד ש "יש לי תואר ראשון". מה גם שחברות וארגונים שונים במשק משתמשים בתואר כסוג של כרטיס כניסה. אבל מה עם הזמן? תואר ראשון אורך בין 3 ל- 4 שנים. קורס מקצועי, לימודי הייטק למשל, נמשכים בדרך כלל עד שנה והם הרבה יותר ממוקדי מטרה. תארים באקדמיה בדרך כלל כוללים עוד קורסים רבים שלאו דווקא קשורים ישירות לתחום הלימודים. את זה לא תמצא בקורס מקצועי המלמד ישירות את התחום.

השיקול הכלכלי

גם כנגזרת ישירה של הזמן, אך לא רק. לשיקול הכלכלי יכול להיות משקל בהחלטה שלך ואין ספק שקורסים מקצועיים כגון קורסי מחשבים ואחרים, זולים יותר מתואר באקדמיה. תואר מורכב כאמור מקורסים רבים, כל אחד עולה כסף וביחד כאשר מחברים את כולם, כל שלוש או ארבע השנים, תואר ראשון הוא לא עסק זול, על אחת כמה וכמה במכללה פרטית, אך גם באוניברסיטה. קורס מקצועי זול יותר, שכן הוא קצר יותר וממוקד הרבה יותר.

החיים שאחרי הלימודים

ומה אחרי הלימודים? סיימת את התואר הראשון באקדמיה, מישהו מבטיח לך עבודה? מקווים שאנחנו לא מנפצים לך בועה, אך לא, אתה תצטרך להתמודד עם אלפי מסיימי תואר ראשון כמוך על משרות במשק. לעומת זאת ישנם מוסדות לימוד לקורסים מקצועיים המציעים לימודים עם התחייבות לעבודה. מיותר לציין את היתרון העצום הגלום בזה.


פוסטים קשורים

מפתחים לאנדרואיד

איך מפתחים לאנדרואיד ללא ניסיון?

איתמר מרילוס
איך ליצור משחק מחשב

יצירת משחק מחשב - המדריך למתחילים איך ליצור משחק | האקריו

איתמר מרילוס
קורס דאטה אנליסט או DBA? מה עדיף ללמוד

קורס DBA או קורס Data Analyst, מה עדיף ללמוד?

איתמר מרילוס
הכוונת חיילים משוחררים

כך תנצלו את כספי הפיקדון לחיילים משוחררים כדי לבנות לעצמכם קריירה מתגמלת

איתמר מרילוס
×
רוצה לשמוע עוד?
botpixel

* יש להזין שם מלא

* יש להזין מספר טלפון

* יש להזין כתובת אי-מייל

מדיניות הגנת הפרטיות

X לקבלת
סילבוס
שיחה
צ'ט
לפרטים