דף הבית / בלוג / איך הופכים ל - Full Stack Developer , לימוד בניית אתרים
Thumb_full-satck-developer

איך הופכים ל - Full Stack Developer , לימוד בניית אתרים

עודכן בתאריך: 03-03-2019

לימוד בניית אתרים נהפך לאחד מהתחומים המבוקשים ביותר היום, במיוחד הרצון ללמוד את שתי המערכות, ה-Backend וה-Frontend. למפתח Full Stack שילמד את שתי המערכות, יהיה הרבה יותר קל להשתלב בתעשייה ולהיות בעל תפקיד חשוב ביותר – בכל חברה או ארגון שבה יהיה. 

בעקבות המהפכה הדיגיטלית, כל ארגון או בית עסק (מהקטנים ועד לגדולים) כיום רוצה שיהיה לו אתר משלו ובשל כך – הדרישה עבור מפתחי אתרים (Full Stack Developer) הולכת וגוברת.

מה צריך בכדי להפוך למפתח Full Stack?

בשביל להפוך לבונה אתרים מקצועי יש ללמוד מגוון רחב של שפות תוכנה, להכיר כלים ייחודים שיהפכו אותך למקצוען בתחום שכל מקום ירצה להעסיק אותך.


לימודי בניית אתרים אפקטיביים צריכים לכלול את הנושאים הבאים:

 • HTML/CSS - הצעד הראשון של כל מפתח אתרים הוא ללמוד את הבסיס של HTML ו-CSS. בכל מדריך שתמצאו באינטרנט, כל מרצה או איש שיש לו מספיק ניסיון בתחום ימליץ לכם על כך.
  לכן, כשאתם בוחרים את מסלול הלימוד שלכם בתחום, חשוב מאוד לקרוא את הסילבוס ולוודא שנושאים אלה אכן קיימים (נדיר שהם לא יהיו, אך בכל זאת – יש לוודא).
 • JavaScript - כשמדברים על JavaScript מדברים על אחת משפות התכנות המוכרות והשימושיות ביותר, משנה לשנה שפת ה-JavaScript הולכת ומתרחבת ומתפתחים עבורה יותר כלים וסביבות פיתוח.
  שפת ה-JavaScript היא השפה הפופולרית ביותר בעולם התכנות. זו השפה היחידה שפועלת בתצורה אורגאנית על הדפדפן.
  כמעט ואי-אפשר להגיע אל עולם פיתוח האתרים מבלי שמכירים לעומק ויודעים את שפת התכנות המיוחדת והחשובה הזאת.
 • PHP - MySQL + PHP זו שפת קוד פתוח ב-Backend (צד שרת). איתה אפשר ליצור דפים דינאמיים שנוצרים בשרת ומועברים לדפדפן המשתמש (כמו גוגל כרום, פיירפוקס וכו').
  עם PHP אפשר לבנות אתרים מורכבים בעלי מערכת ניהול תוכן ומאגר מידע, ליצור חנות וירטואלית, פורומים ועוד (כמו אתרי הזמנות בגדים, פורומים בסגנון FXP וכו').
  כשגרסת ה-PHP7 עלתה לאוויר, שופרו בה רמת ומהירות הביצועים. רמת האבטחה עלתה והוכנסו כלים נוספים אשר הופכים את PHP לשפת התכנות המובילה כיום לבונה אתרים בצד שרת (יש המון אנשים שבוחרים קורס PHP בתור התחלה).
 • Mean Stack - מדובר על מקבץ תוכנות (ראשי תיבות שלMongoDB, ExpressJS, Angular, NodeJS) בעלות קוד פתוח בשפת ה-JavaScript, שנועדו לבניית אתרי אינטרנט דינמיים וליישומי רשת:
  Mongo.db - שפת מאגר המידע
  Express – סביבת פיתוח קטנה וגמישה המאפשרת פיתוח אפליקציה אינטרנטית
  Angular.js – ספרית JavaScript שמייעלת ומזרזת את פיתוח האתר
  Node.js – שפת צד שרת דינמית זריזה וחכמה

לאחר לימודי בניית אתרים - מה כדאי? עצמאי או שכיר?

זוהי שאלת השאלות, בכל תחום כיום בעולם ההייטק אנשים תוהים מה כדאי? להשתלב בחברה מסוימת, לעבוד כשכיר ולהבטיח הכנסה קבועה (לעיתים נכללים בונוסים) או לבחור במסלול עצמאי, שאיתו אפשר לקום ולעשות מה שבא לך עם עצמך (או לפחות כך רוב האנשים חושבים).

יש יתרונות וחסרונות בכל מסלול שתבחר, חשוב לזכור, תמיד יכול להשתנות ואם בתקופה מסוימת אתה שכיר – אתה יכול לעזוב את מקום עבודתך (לא משנה מה הסיבה) ולהפוך עצמאי. כנ"ל לגבי התהליך ההפוך, במידה ותהיה מוכשר מספיק תוכל להתקבל בלא מעט מקומות בשוק העבודה.

למה לי להיות שכיר?


נתחיל עם היתרונות של השכיר, שלמעשה על כך מתבסס רוב השוק. אז הרוב קובע? אולי. כשאתה שכיר, אין לך דאגות לגבי המשכורת, אתה עובד את מכסת השעות שלך, עושה את העבודה בצורה המקצועית ביותר ומקבל על כך תשלום בסופו של דבר. יש לך מנהלים שאחראים עליך ואין לך צורך (לפחות ברוב המקרים) להיות באינטגרציה עם הלקוחות או עם האדם הישיר שהגיש את הדרישה.

מרגע שסיימת את הפרויקט, הוא עובר בדיקה של לא מעט אנשים ולפיכך יש סיכוי נמוך יותר שתהיה טעות.

בנוסף על כך, לדעתי מדובר ביתרון המשמעותי ביותר בעולם השכירים, הוא שיש לך חבר'ה סביבך. לא במובן של העבודה, אלא במובן של חיי חברה, אתה מכיר אנשים כך שלא תוכל להרגיש בודד לעולם.