התקשרו עכשיו: 03-6135565
חייל
משוחרר ? לחץ/י כאן
דף הבית / בלוג / עד איזה גיל אפשר לעשות הסבת מקצוע?

main_blog_image

עד איזה גיל אפשר לעשות הסבת מקצוע?

בעבר מסלול החיים של כולם בארץ היה די ברור. אנשים היו משתחררים מהצבא, עובדים באיזושהי עבודה זמנית, מתחילים לימודים לתואר באוניברסיטה ואז מגיעים למקצוע שלהם, שאיתו הם היו ממשיכים לפחות עד גיל הפרישה. נכון שיש פה ושם מקרים נדירים שאנשים החליפו מקצוע או כאלה שהחליפו מספר חברות בהן הם עבדו. אבל עד אז, המושג "הסבה מקצועית" היה נשמע דמיוני לחלוטין.

מעורך דין למעצב גרפי – זה אפשרי בכלל?

אני בעצמי מכיר איש אחד שרוצה לעשות הסבת מקצוע, קרוב-רחוק של המשפחה. מגיל צעיר הוא התעניין בעריכת דין ובמשפטים ומיד כשסיים את השירות הצבאי התחיל ללמוד תואר במשפטים. תוך זמן קצר לאחר הלימודים הוא החל לעבוד במשרד עורכי דין יחד עם מכר ותיק שלו. תחשבו על כך שמאז, הוא נשאר באותו משרד ועושה דברים כמעט זהים קרוב ל-10 שנים. כשניסיתי לשאול אותו האם נמאס לו, הוא ענה לי: "שמע, זה לא הכי פשוט, אבל זה מה שיש. אני כן נהנה מהעולם הזה, אבל מדי פעם הייתי רוצה שינוי".

אותו איש אגב, כשזכיתי לדבר איתו לפני כמה ימים, אמר לי שהוא עובד היום בתור מעצב גרפי, מקצוע שמעולם לא חשבתי שיתאים לו. הוא סיפר לי שחיפש קורס מזורז שיוכל ללמד אותו ולתת לו את כל הכלים על מנת להצליח. הוא הגיע למרכז הכשרה ולאחר כ-12 חודשים בערך הוא סיים את הקורס והתחיל לעבוד כפרילנסר.

הוא עובד באזור הנוחות שלו, כי בתור פרילנסר הוא יכול לקבוע מתי הוא עובד, עם מי וכמה לקוחות יהיו לו. כמובן שיש גם חסרונות לעולם הזה, אבל הדבר החשוב - הוא מאושר, עם עבודה שהוא אוהב, במקום בו הוא מוציא את הקריאטיביות והיצירתיות שבו. הלקוחות שלו הם לרוב מסעדות, בתי עסק קטנים ובתי קפה, כאלה שקרובים לסביבת המגורים שלו.

לעשות את ההחלטה הזאת – כשאתם הכי רגועים בעולם

הסבה מקצועית – איך, למה וכמה?

כשמזכירים לאנשים את המושג "הסבה מקצועית" האסוציאציה הראשונית שעולה להם לראש היא "הייטק" או מקומות כמו פיתוח עסקי, ניהול משאבי אנוש ושיווק. אבל רגע לפני שאתם באמת עושים את הצעד הזה, אתם צריכים לשבת ולהחליט עם עצמכם - האם באמת כדאי לכם לעשות את זה. עליכם לחשוב קודם כל על מה תחום העיסוק הנוכחי שלכם? מה הסיבה שאתם באמת רוצים לעזוב? האם זה בגלל מקום העבודה הנוכחי או בגלל המקצוע?

אם זה בגלל מקום העבודה הנוכחי שלכם, אולי תוכלו לתת צ'אנס למקצוע במקום עבודה אחר. אבל אם הבנתם שכבר אין לכם שום זיקה אל תחום העיסוק שלכם ושבאמת מיציתם אותו – זה הסימן הראשון שכדאי לכם לעשות הסבת מקצוע.

דבר שני, תבדקו את השוק ואת העבודות שהוא יכול להציע לכם. אל תעזבו את מקום העבודה או את התחום שלכם מבלי שבדקתם את כל האופציות שאתם יכולים להגיע אליהן. אבל אין לכם מה לדאוג, כיום ניתן להגיע להמון תחומים שונים ומגוונים, גם אם בהתחלה חשבתם שהם לא מתאימים לכם.

דבר שלישי, תתכוננו לשינוי בגישה של החיים שלכם, אם התרגלתם לקצב מסוים בעבודה ובמקצוע שלכם, ככל הנראה הוא הולך להשתנות ברגע שתפנו למקום אחר. אולי שעות העבודה יישארו פחות או יותר אותו דבר, אבל בשאר הדברים/ במיוחד אם תרצו להגיע להייטק, הם שונים, לטובה ולרעה.

דבר אחרון, תחקרו, תעבדו ותצברו כמה שיותר מידע על המקצוע שאתם רוצים, זה לא מספיק לומר :"אני רוצה הייטק!". אתם צריכים לבדוק על המקצועות השונים שקיימים בו, למשל אבטחת מידע וסייבר, בניית אתרים, תכנות או אפילו לגלוש לעולמות טיפה יותר יצירתיים שמנותקים מעט מהייטק, כמו אנימציה תלת מימדית, שיווק דיגיטלי ועיצוב גרפי.

ברגע שתבינו מה היקף העבודה במקצועות הללו, מה עושים בפועל וכיצד רוכשים את ההשכלה הנדרשת (תואר, תעודת מקצוע או בכלל קורס אינטרנטי) תוכלו לדעת מה המקצוע המתאים לכם ולאט לאט להתחיל לכוון אליו.

אז אם הבנתם במה כרוכה הסבת מקצוע, ככל הנראה שתעשו את הצעד הבא שלכם. שינוי קריירה זה אף פעם לא תהליך קל, אבל הוא מאוד מספק, ייחודי וככל הנראה יוכל לנפח לכם את המשכורת.