התקשרו עכשיו: 03-6135565
חייל
משוחרר ? לחץ/י כאן
דף הבית / בלוג / מהי הסבה מקצועית?

main_blog_image

מהי הסבה מקצועית?

בעבר הלא כל כך רחוק, הקריירה שבחרת הייתה ממשיכה איתך עד לפרישה, ממש כמו חתונה קתולית. זאת אומרת, היית מסיים את השירות הצבאי שלך, בוחר איזושהי עבודה זמנית ולאחר מכן מגיע לאקדמיה ומשם ממשיך עם המקצוע שלמדת למשך כל חייך. נכון, יש מצב שיהיו פה ושם קידומים או שינויים, אבל במינונים די מינוריים ולא משמעותיים.

והיום? המצב שונה לגמרי. בוגר תואר ראשון עובר כיום חמש מקומות עבודה שונים בממוצע, עוד לפני שהוא בחר את הקריירה שלו. המון אנשים ובוגרי אקדמאיות בוחרים לעזוב את הג'וב הנוכחי שלהם, שאותו בחרו בנקודה כלשהי בעבר, גם אם הם בעלי תארים או לא ולבצע הסבה מקצועית, ממש שינוי מקצועי, לפעמים אפילו חד ושונה ב- 180 מעלות. החל מעורכי דין שהפכו לכותבי תוכן, טבחים לבודקי תוכנה ועד בעלי עסק עצמאי שנהיו מתכנתים.

כי הסבה זו ממזמן כבר לא מילה גסה

מהי הסבה מקצועית ומדוע היא שונה מכל תפקיד אחר?

הסבה מקצועית היא לא קידום בעבודה וגם לא מעבר למחלקה אחרת בארגון. הסבה מקצועית היא בחירה משמעותית של אדם, שהחליט שלא טוב לו בתפקיד בו הוא נמצא, מכל סיבה שהיא, והוא מעוניין ללמוד משהו חדש, קורס מקצועי או אחר ולפנות לקריירה חדשה.

בדרך כלל הרצון לעשות הסבה מקצועית נובע מתוך צרכים המתעוררים בחיים, בין אם כלכליים, נפשיים ואפילו כאלו הנובעים מקנאה לתחום מסוים עם תנאים מאוד טובים והרצון העז להשתייך אליו. כזה הוא עולם ההייטק, בו נרשם שיעור גבוה מאוד של עובדים, שביצעו הסבה כדי להתקבל למשרות בהייטק ולשפר את תנאי העסקתם.

כמעט לכל אחד מאיתנו יש את החבר או סתם מישהו אחר שאנחנו מכירים שעשה שינוי בקריירה שלו. לצורך הדוגמה, חבר טוב שלי, ניצן, שחגג יום הולדת 36 בינואר האחרון, עבד עד לא מזמן במשרד עורכי דין, הוא סיים את ההכשרה שלו והוא היה מצטיין בתפקידו.

לאחר כמה שנים הוא החליט שכבר נמאס לו מכל זה והבין שהוא צריך שינוי, ניצן עבר בהצלחה קורס סייבר ואבטחת מידע, בו הוא למד שפות תוכנה, סוגים שונים של פריצות, אבטחת סלולר ושאר מודולים שונים ומרתקים. הוא נהנה מחומרי הלימוד השונים, הוא הבין שזה באמת המקצוע שהוא חלם עליו, הוא קיבל כלים פרקטיים לתעשיית ההייטק ומיד בסיום הקורס הצליח להשתלב בחברת הייטק משגשגת.

הנקודה היא, שחוץ מהשכר המדהים שהוא מרוויח, השעות הנורמליות והחבר'ה הנהדרים במשרד, הוא מרגיש מסופק. בכל יום ניצן יוצא מהמשרד שלו בכל יום עם חיוך ענק על הפנים, כי בכל זאת, הוא סוג של גיבור-על, לא? גם אם זה אומר שהוא מגן על בתי עסק דרך האונליין.

"נגיד ואני רוצה לבחור מקצוע אחר, מה עכשיו?"

באיזה מקצוע ותחום כדאי לבחור?

איפה שיש ביקוש, יהיה גם היצע וכך זה קורה גם בעולם ההייטק. לא מעט מוסדות אקדמאיים מציעים לימודים שקשורים לתחום הזה ואפילו הוסיפו קורסי היי טק לחלק מהקורסים שלהם על מנת שהסטודנטים שלהם ישתלבו בצורה הטובה ביותר בחברות וארגונים בעולם החדש בהייטק.

נגיד, עד לפני כמה שנים בלימודי תקשורת לא היו נוגעים כלל בדיגיטל, אבל בתקופה האחרונה המון מבוגרי המסלול החליטו לבחור בתחום. החל מ-PPC, SEO ועד לכתיבת תכנים לסושיאל מדיה (פייסבוק, אינסטגרם וכו'). לכן, לא מעט מחוגי התקשורת במוסדות השונים החליטו להעניק לא מעט שעות שמוקדשות אך ורק לנושאים האלה. מדהים, לא?

בכל הקשור לאופציית הסבה מקצועית להייטק, יש המון אפשרויות וזו הסיבה שהרבה מנסים את מזלם, לוקחים קורסי מחשבים והייטק ומשתלבים בתחום. זה לא אומר שקל להתקבל ושההייטק מקבל את כל מי שמנסה להגיע אליו, עדיין יש לא מעט תנאי קבלה והרף אפילו די גבוה. אך אם מגיעים כבוגרים של מוסד לימודי מוכר בעולם של לימודי הייטק והכשרות ומציגים ידע ונכונות עזה לחדור להייטק, השמיים הם הגבול ולעיתים לא נדרש ניסיון קודם.

עו ם ההייטק כל כך רחב ועצום ויש לו מגוון מסלולים, יש אנשים שבוחרים בבדיקות תוכנה – QA, כאלה שיעדיפו דווקא תכנות או בניית אפליקציות או אפילו מקצועות כמו מנהלי דיגיטל, שאחראיים על פרסום ברשתות החברתיות השונות ובמנועי חיפוש.