הקדמה

משבר הקורונה שהחל בישראל במרץ 2020 פגע בצורה דרמטית בשוק העבודה. גם היום, שנה אחרי פרוץ המשבר, נמצאים רבים במשבר אישי וכלכלי משל עצמם. מועסקים רבים בתחומים כמו מלונאות, הסעדה, הלבשה, תיירות תעופה ובידור מצאו את עצמם ללא שום אופק כלכלי עתידי.  
אנשים שפרנסתם נחשבה "בטוחה" בתעשייה יציבה הוצאו לחל"ת או פוטרו ממקום עבודתם. 
 
אחת מהתעשיות הבולטות והיחידות שהצליחה לשמור על יציבות ואף לשגשג זו תעשיית ההיי-טק. חברות ההייטק המשיכו לגייס אפילו בתקופה זו, כאשר נפתח בפניהן חלון הזדמנויות חדש בגלל משבר הקורונה שהוביל אלפי עובדים לשקול הסבה לתחום. זאת בנוסף לכך שהמשבר גרם לארגונים רבים בתעשיות מסורתיות יותר להבין את הצורך בחשיבות הדיגיטל, התמיכה ברשת ואבטחת הסייבר בארגון שלהם. 

משכורות ההייטק בשנת 2023 גבוהות משמעותית מהשכר הממומצע

גם היום יש בשוק ההייטק כמעט 10 אלף משרות פנויות, כשהשכר הממוצע הוא 26,260 ש"ח, תלוי בתפקיד. נתונים אלה הופכים את תעשיית ההייטק לתעשייה היציבה והבטוחה ביותר כיום מבחינה כלכלית וזוהי סיבה מצוינת להשתלב בה. 
הביקוש הרב לתעשיית ההיי-טק צפוי אם כך לגדול גם ב-2021. לכל אחד ואחת מאיתנו יש חלומות ושאיפות מקצועיות להתקדם, להרוויח יותר ולממש את מלוא הפוטנציאל התעסוקתי שלו, ונראה שהשנה זו הזדמנות משתלמת יותר מאי-פעם. 
ההזדמנות הטמונה במשבר הקורונה על רקע התפתחות העידן הטכנולוגי החדש, הופכת את הידע הטכנולוגי של ותעשיית ההייטק בישראל למקום הנכון לממש מטרות אלו. 

מה תמצאו במדריך הזה ומהי מטרתו?

עולם ההייטק הוא רחב ומגוון, וכל אחד יכול למצוא את עצמו עובד בתחום. בדיוק מסיבה זו הכנו במיוחד עבורכם, את המדריך המלא לבניית קריירה מצליחה בהייטק, כאן תקבלו את כל הטיפים והמידע הנחוץ לכם אודות פיתוח קריירה בעולם ההייטק מאיפה מתחילים ומהן הדרכים האפקטיביות והיעילות ביותר להגיע לשם.

נתחיל עם היכרות קצרה עם תעשיית ההייטק וטבלאות שכר הייטק

רגע לפני שנספר לכם על הדרכים והאפשרויות לעבודה בהייטק, יש כמה עובדות על תעשיית ההייטק שכדאי שתכירו מקרוב:

 • מדינת ישראל היא אחת ממעצמות ההייטק בעולם, הידועה כשופעת סטארטאפים – תוצאה של מצוינות המשאב האנושי
 • ישראל מדורגת במקום ה-6 במדד הסטארט-אפים העולמי ובמקום זהה במדד החדשנות של בלומברג. 
 • ענף ההייטק מהווה למעלה מ – 46 אחוז מסך הייצוא הישראלי ומגיע לסכום כולל של יותר מ-45 מיליארד דולר. 
 • כיום מועסקים בתעשיית ההייטק הישראלית למעלה מ –321 אלף עובדים 
 • המשכורות בהייטק הן מן הגבוהות ביותר במשק הישראלי 
 • מקצועות הנחשבים "מקצועות ההייטק" מבוקשים גם בתעשיות אחרות למשל איש אבטחת מידע הינו תפקיד החובה בכל ארגון כיום וזאת בשל הרצון לשמור על מאגרי המידע בחברה
  ועוד.. 

עובדים בתעשיית ההייטק נהנים מתנאי העסקה ושכר מהגבוהים ביותר במשק הישראלי, גם בשנים הראשונות שעובדים בתעשיית ההייטק נהנים מתנאי העסקה ושכר מהגבוהים ביותר במשק הישראלי, גם בשנים הראשונות של התפקיד.  פנסיות וקרני השתלמויות גבוהות, תנאים סוציאליים טובים כגון: מתנות בחגים בשוויי מאות אלפי שקלים, סבסוד גבוה של ארוחות, רכב על חשבון החברה ועוד...

להלן טבלת שכר המציגה את המקצועות השונים ותנאי השכר בשנים הראשונות ובשנים שאחריהן.

טבלת שכר - מקצועות בהייטק | האקריו

הדרכים היעילות להתחלת עבודה בהייטק

לא משנה באיזה סטטוס אתם נמצאים כרגע בחיים, בין אם השתחררתם בדיוק מהצבא, יש לכם תואר ראשון ואתם מחפשים להשתלב במקצוע מסוים, נמאס לכם מהמקצוע הקיים שאתם עוסקים בו או שבחברה שלכם לא מפסיקים לדבר על חל"ת ופיטורים ואתם חושבים על ההזדמנות לעשות הסבת מקצוע. 
אתם בטח שואלים את עצמכם מה היא הדרך הקצרה והנכונה ביותר להשתלב בעבודה מאתגרת ומכניסה בעולם ההייטק ומהם התפקידים שניתן להשתלב בהם?

ולכן, איגדנו לכם במדריך זה את מספר הדרכים היעילות והפופולאריות ביותר להשתלבות בעבודה במקצועות ההייטק:

בואו נתחיל...

1. הכשרה מקצועית ממוקדת - בישראל בשנים האחרונות, עם התפתחות תחום ההייטק ותאוצת צבירת הידע הטכנולוגי, הביקוש לכוח אדם איכותי ומיומן רק הולך וגדל ובעקבותיו נפתחו בתי ספר מקצועיים ייעודים להכשרות מקצועיות בתחומי ההייטק השונים. מדובר בהכשרות קצרות וממוקדות ביחס לאפשרויות האחרות, הכשרות שנעות בין חצי שנה לשנה וחצי, תלוי בתחום שאותו אתם בוחרים ללמוד. ישנה גם אפשרות בחירה בין מסלול בוקר/ערב. כמובן שלימודי בוקר יאפשרו לכם לסיים את ההכשרה בזמן קצר יותר, כיוון שהלימודים במסלול זה מרוכזים יותר ומתקיימים שלוש פעמים בשבוע. לעומת זאת, הלימודים במסלול ערב נמשכים קצת יותר זמן ומתקיימים פעמיים בשבוע, אך יאפשרו לכם לשלב עבודה במקביל ללימודים. 
בשנים האחרונות דרך זו מהווה קרש קפיצה לעבודה בתחומי ההייטק השונים ובעיקר עכשיו כשיש יותר ויותר אנשים מוכשרים שהוצאו לחל"ת או פוטרו מעבודתם היציבה ונדרשים לרכוש ידע מקצועי בזמן קצר על מנת לעשות הסבה מקצועית

2. ניסיון מקצועי צבאי - אם בדיוק השתחררתם משירות צבאי ארוך ביחידות טכנולוגיות מובחרות כגון: 8200 או ממר"ם, זו בהחלט נקודת פתיחת טובה עבורכם להשתלבות בעולם ההייטק. צה"ל הוא בהחלט אופציה רלוונטית לכניסה לעבודה בתחום ללא לימודים קודמים אלא על בסיס ניסיון השירות הצבאי בלבד. ככל שעוברות השנים צה"ל הופך לצינור הכשרה מרכזי של עובדים לתעשיות ההייטק הישראלית אך בוא נודה באמת, מרביתנו לא שרתנו ביחידות אלו ולכן אין זה אומר שאנחנו צריכים לוותר על החלום הנכסף.

3. נטוורקינג וקשרים -  הם מרכיב חשוב בימינו בכניסה לתפקידים רבים בשוק העבודה ולא בהכרח רק בעולמות ההייטק השונים. אם יש לכם מכרים קרובים או מכרים של ההורים שלכם שיכולים לעזור לכם בתהליכי הגיוס לתפקיד הנחשק זה בהחלט יתרון מובהק שברשותכם. 

4. לימודים לתואר ראשון - ניתן כמובן לנסות באמצעות הדרך "המסורתית" של למידה לתואר ראשון בתחומי מדעי המחשב, אולם לא מעט פעמים אוניברסיטאות ומכללות בתחום, דורשות ציון פסיכומטרי וממוצע בגרויות גבוה. זה לא סוד שרבים מאיתנו בתקופת התיכון לא הקדישו את מלוא המאמץ והזמן הנדרש על מנת להשיג ציונים טובים ולחרוש למבחנים (מה שדורש הכנה מוקדמת של כמה שנים טובות של שיפור ממוצע בגרויות, למידה לבחינות הפסיכומטרי עד להשגת הממוצע הנכסף). 
בנוסף, הזמן לקבלת התעודה הנחשקת נע בין 3 ל – 4 שנים בממוצע וזה אם לקחנו בחשבון שלא התחתנת באמצע נולדו לכם ילדים והייתם עסוקים במקביל בהקמת הקן המשפחתי שלכם.
כמו כן, הידע הטכנולוגי משתנה במהירות והידע שאתם צוברים במהלך השנים הללו בזמן הלמידה לתואר ראשון, לא בהכרח יהיה הידע הרלוונטי כשתסיימו ותרצו להשתלב בעבודה וכאן טמון הפער בין עולם האקדמיה לעולם התעסוקתי מקצועי (משבר הקורונה רק העצים את הפער עוד יותר והביקוש לאנשים בעלי ידע פרקטי ויישומי רק הולך וגדל בשל מעבר של עסקים לעולמות הדיגיטליים בתקופה מאוד קצרה.)  כמות הידע שתצברו במהלך התואר הראשון הוא 80 אחוז תאורטי ו - 20 אחוז ידע מעשי פרקטי לעבודה וזה עוד מכשול, מכיוון שמעסיקים כיום בשוק העבודה מעוניינים בעובדים מיומנים היכולים תוך זמן הכשרה קצר להשתלב בתפקיד ולבצע את המטלות הנדרשות, במינימום השקעה של תקציב וזמן בהכשרת העובד לתפקיד1.

עזרה במציאת עבודה (עוד נרחיב על כך בהמשך המדריך): 

ישנם בתי ספר הדוגלים במציאת עבודה לבוגרים ועוזרים להם מיד בסיום ההכשרה בתהליך מציאת העבודה וזאת בין היתר ע"י בניית קורות חיים נכונים. כיום תהליכי הגיוס בחברות התפתחו וברובן מתבצע תהליך גיוס אוטומטי ועל כן, כתיבת קורות חיים בצורה נכונה קריטית בשלב זה.  
כיום מאוד חשוב לדעת כיצד לחפש את המשרה הבאה וזה תקף לא רק לתעשיית ההייטק אלא לכל שוק העבודה. ישנן מכונות גיוס אוטומטיות, שע"י הזנת מילות מפתח רלוונטיות מאתרות את המועמד המתאים לזימון ראיון למשרה המיועדת, הכנה לראיונות עבודה ואפילו שליחת המועמדים שעברו את כל ההתחייבויות האקדמיות לראיונות עבודה בחברות המחפשות עובדים איכותיים. 
בתי הספר הללו מכינים גם לבחינות ההסמכה החיצוניות שיש בדרך כלל בכל תחום, בחינות הסמכה בינלאומיות המוכרות בעולם ומאפשרות למי שמעוניין לפתח קריירה לא רק מקומית אלא גם בינלאומית  לעשות זאת.

מהם תנאי הקבלה לבתי ספר אלו ואיך תדעו מה התחום המתאים לכם (שכן עולם ההייטק מגוון ומורכב מתחומים רבים)? 

כדאי להתחיל עם חיפוש קצר בגוגל ע"י בדיקה של הביטויים הבאים:

** אם אתם כבר יודעים ספציפית מה אתם רוצה ללמוד, אתם יכולים לבצע חיפוש פשוט בגוגל של התחום הספציפי אותו תרצו ללמוד ותקבלו תוצאות של אותם בתי הספר המלמדים את התחום.

למשל: 

איך תדעו אם אתם מתאימים להייטק?

במרבית בתי הספר המקצועיים אין דרישה ללימודים קודמים וזאת למרות שמרבית הסטודנטים באותם מוסדות הם בעלי תואר ראשון או השכלה קודמת. 
מדוע? מכיוון שבאותם מוסדות לימוד ישנן דרכים שונות ומגוונות לבדוק את יכולות הסטודנט ואין צורך להסתמך על תעודות ישנות, ממוצע בגרות או ציון פסיכומטרי בייחוד שכיום בעולם ההייטק מחפשים אנשים יצירתיים וכישרוניים וזה לא בהכרח נמדד על ידי ציון הפסיכומטרי.

חשוב מאוד לבחור את מקצוע ההייטק המתאים לכם

בחירת מקצוע הייטק המתאים לכם

תחומי ההייטק מגוונים ועל מנת לבדוק איזה תחום הכי מתאים לכם, תוכלו להתחיל בתחקור עצמי על ידי שאלות מנחות כגון:

 • האם מספרים זה הצד החזק שלי?
 • כשהייתי בתיכון עשיתי בין 4 – 5 יחידות מתמטיקה?
 • אני יודע לקרוא טוב לדבר ולכתוב באנגלית, עשיתי בתיכון 4 – 5 יחידות? 

או

 • אני אוהב לכתוב?
 • יש לי יכולת וורבאלית גבוהה
 • יש לי חוש אסתטי מפותח?
 • אני מגדיר את עצמי אדם יצירתי ואוהב אומנות? 

אם כך, לפי אופי השאלות בטח שמתם לב שיש פה חלוקה מאוד ברורה בין מקצועות ריאליים ומקצועות הומניים חלוקה שדי דומה למגמות שהיו פעם בתיכון כשהיינו קטנים. חלוקה זו תאפשר לכם להבין פחות או יותר באיזה מקצועות כדאי לכם להשתלב. אין זה אומר שאם אתם אנשים עם נטייה הומנית לא תוכלו להשתלב במקצוע ריאלי ולהפך.
אך בדרך כלל אנו נוטים ללכת עם נטיית ליבנו והתכונות הדומיננטיות שלנו שאנו יודעים ששם רוב הסיכויים שנצליח.
לימודי הייטק בתחומים ריאליים מתאימים למועמדים המצטיינים בתכונות כגון: יכולת ניתוח נתונים גבוהה, אהבה למספרים, נטייה לתחומים טכניים ויראלים. כמובן שגם מועמדים בעלי יכולות הומניות גבוהות יכולים להשתלב בתחומים ריאליים אם הם סבורים שהם מתאימים לכך.

החלוקה לתחומים הריאליים יותר היא בתחומים ומקצועות שבהם ניתן ללמוד קורסים כגון:

פיתוח תוכנה:

תחומי הפיתוח תוכנה נחשבים לתחומי הדגל של תעשיית ההייטק. עובדים המשתלבים בתחומים אלו נהנים מתנאי העסקה מעולים כבר מהשנים הראשונות שלהם בעבודה, הם נחשבים לכוח אדם איכותי ומבוקשים מאוד בקרב "Head Hunting" (ציידי ראשים). מגייסים המחפשים "טאלנטים" בתחום מציעים לאותם עובדים טובים את המשרה הבאה שלהם עם תנאים ושכר יותר טובים ממה שהם מקבלים באותו שלב בו הם נמצאים.
 עובדים בתחומי פיתוח תוכנה מתהדרים בתכונות אופי כגון: אנשים שחיים טכנולוגיה, אנליטיים מאוד, נחושים, שאפתנים, בעלי חשיבה אנלוגית גבוהה, כושר התמדה גבוה, רמת אנגלית גבוהה ובזמנם החופשי מתעניינים בקומיקס ומשחקי מחשב.
אם אתם מתחברים לתיאור כדאי לכם לבדוק התאמתכם לקורסים הבאים: 

 קורס פיתוח תוכנה בפלטפורמת NET Core.

 קורס בניית אתרים Full Stack  

ניתן להשתלב בשוק העבודה אחרי ההכשרות הנ"ל בתפקידים כגון: מפתחי Java, בוגרי הכשרת פיתוח תוכנה יוכלו להשתלב בתפקידים כגון - מפתחי NET WEB.
מפתחי Csharp מפתחי, ASP ומפתחי Full Stack מסיימי הכשרת בניית אתרים יוכלו להשתלב בתפקידי Front End (צד לקוח), מפתחי  Back End, (צד שרת), מפתחי Full Stack, מפתחי Wordpress, מפתחי Mean Stack, מפתחי Lamp Stack מפתחי php & laravel ועוד.
השכר ההתחלתי הממוצע בתפקידים אלה נע בין 7,000 ל -12,000 ₪, תלוי בחברה, בתעשייה וברקע של המועמד.

צילום מלמעלה על עובדי תעשיית ההיי-טק, עם לפטופים, דוחות נתונים ועוד

ניהול רשתות ואבטחת מידע:

תחום ניהול רשתות ואבטחת מידע הוא אחד מן תחומים "החמים" כיום בעולם ההייטק והביקוש לכוח אדם איכותי בתחומים אלו רק הולך וגובר. מגמה זו הלכה והתחזקה עם פרוץ מגפת הקורונה וגרמה לכך שתחומים רבים עברו למערכות מחשוב עסקיות, וארגונים ועסקים רבים הגבירו בצורה משמעותית את הנוכחות הדיגיטלית שלהם. כך יותר ויותר עסקים זקוקים לשירות ניהול רשתות.  

בשנים האחרונות הוא תופס תאוצה ומשתכלל ובעלי התפקידים בו עוסקים בעיקר במתן קבלת הרשאות לבעלי תפקידים בארגון, גיבוי מידע פירוק והרכבה של מערכות מחשוב וכו'.  

תחום זה מתאפיין בעיקר כתחום בעל יציבות תעסוקתית גבוהה והמעבר בין תפקיד לתפקיד בממוצע הוא 8 שנים וזאת בשל רמת הסיווג הגבוהה וכמות הידע שיש לעובד על הארגון. עובדים בתחומי ניהול רשתות מאופיינים בתכונות אופי כגון: שקדנים, חברותיים, אוהבים להבין מה קורה מאחורי הקלעים, אנשים טכניים, חושבים מחוץ לקופסא, אוהבים לצבור ידע.
אם אתם מתחברים לתיאור כדאי לכם לבדוק התאמתכם לקורסים הבאים: 

לאחר קורס ניהול רשתות ואבטחת מידע ניתן להשתלב בתפקידים הבאים: אנשי System, מנהלי רשתות, אנשי Help Desk, אנשי NOC (אחראים לעקוב אחרי תקינות השרתים שירותים). בתחום זה השכר בתחילת הדרך עומד על 6,000 עד ל-8,000. 

סייבר:

ההתפתחות הטכנולוגית באה לידי ביטוי גם בעולם הפשיעה ובמיוחד באינטרנט. יותר ויותר חברות קנאיות לאבטחת המידע שלהם ועולם הפשע עושה מעבר מעולם הפשיעה "המסורתי" שכולנו מכירים (גניבות ופריצות ולעסקים ובתים), לעולם פשע מדויק וחשאי יותר המתבצע בעולמות "האון ליין" וכל זאת מול מחשב. בזמן שאתם קוראים את המדריך הזה, עוד מאגר מידע של חברה או משרד ממשלתי נפרץ לו ע"י האקר מישראל או ממדינה אחרת.
מכיוון שהמידע שכל חברה מחזיקה מהווה בעצם את לב הפעילות שלה, תחום הסייבר הפך להיות הגורם החשוב ביותר בכל ארגון. לכן, זה לא מפתיע לגלות שעובדי סייבר הגנתי או התקפי הפכו להיות מבוקשים כל כך, ושבעולם כולו מדובר על קרוב ל-500 אלף משרות סייבר שעדיין לא אוישו.
העובדים בתחומי הסייבר מאופיינים כסקרנים, יצירתיים ובעלי קליטה מהירה, עצמאיים, יודעים לעבוד תחת לחץ. לאחר קורס סייבר ואבטחת מידע, ניתן להשתלב בעיקר בתפקידים הבאים: 
Soc-Analyst - זיהוי וניתוח פעילויות חריגות במערכות מידע ארגוניות. 
Penetration-Tester - ביצוע התקפות סייבר על ארגון בו הם עובדים וגילוי נקודות התורפה שלהם. 
Cyber-Integration - מתקין ומטמיע מערכות הגנה/ אבטחת מידע בארגונים. 
בתחום זה, ממוצע השכר בתחילת הדרך הינו בין 7,000 עד 10,000 ₪ כאשר השכר משתנה בהתאם לארגון והמועמד.

עולם בסיסי הנתונים:

תחום ניתוח וניהול בסיסי נתונים מתפתח מאוד בשנים האחרונות וזאת בשל התפתחות הידע הטכנולוגי הדורש ניהול מקצועי ומיומן. לכל חברה כיום יש בסיסי מאגרי מידע ונתונים ענקיים ונדרשים עובדים מקצועיים ומיומנים לניהולו. ישנם תפקידי ניתוח נתונים וישנם תפקידי ניהול ולתחום זה מגיעים עובדים מיומנים המגיעים מתעשיית ההייטק אשר עשו לפני כן תפקידים בתחומי ה – IT או הפיתוח ומחפשים להשתלב בקריירה שנייה בעולם הייטק. בתחום זה השכר גבוה מאוד ביחס לתפקידים אחרים.
מגפת הקורונה רק הגדילה את הביקוש לעובדים בתחומים אלה, משום שהמעבר של עסקים רבים לניהול ממוחשב הובילה ליצירתם של מאגרי נתונים באותם עסקים ונוצר צורך לנהל אותם בצורה יעילה.
העובדים בתחומי ניתוח וניהול בסיסי נתונים מאופיינים בתכונות אופי כגון: חשיבה לוגית ואנליטית, אנגלית ברמה גבוהה, שקדנות, יכולת ניתוח נתונים גבוהה, אוהבים לצבור ידע, שאפתנים. 

אם אתם מתחברים לתיאור כדאי לכם לבדוק התאמתכם לקורס הבא: 

ניתן להשתלב בשוק העבודה אחרי ההכשרות הנ"ל בתפקידים כגון

אנליסט, BI מנתח מידע - דגש עיקרי על עיבוד הנתונים, הסקת מסקנות וניתוחם למיניהם בתעשיות ההייטק ובתעשיות מסורתיות יותר כגון: הטקסטיל, מזון ועוד.
בתחומים אלה ניתן לעבוד בחברות וארגוני הייטק, או בעסק בו צריך ניהול דאטה.
השכר ההתחלתי הממוצע בתפקידים אלה בין 7,000 ל-9,000 ₪, תלוי בחברה וברקע של המועמד. 

לימודי הייטק בתחומים הומניים מתאימים למועמדים המצטיינים בתכונות כגון: יכולת וורבלית גבוהה, אהבה לכתיבה, נטייה לאמנות ואסתטיקה. כמובן שגם מועמדים בעלי יכולת ריאלית גבוהה יכולים להשתלב בתחומים הומניים אם הם סבורים שהם מתאימים לכך. 

תחומי העיצוב:

תחום העיצוב הגרפי והאנימציה בתלת מימד תופס תאוצה והדרישה לעובדים מיומנים בעולמות המחשוב והדיגיטל הולכת וגוברת בעבר אנשי אומנות נתפסו כאנשים רוחניים, המתפרנסים מעט מאוד מאהבתם לאומנות. כיום בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית שהגיעה גם לתחום זה, עובדים העוסקים בתחום נהנים משילוב של אהבה לאומנות וליצירה ועבודה במקצוע מכובד בעל הכנסה טובה, גם בשנים הראשונות שלהם בעבודה. מגמה זו התחזקה מאוד בתקופת הקורונה כאשר עסקים רבים עברו התאמה לעולם הדיגיטלי ונוצר הצורך בעובדים מיומנים ואיכותיים בתחומים אלה. 

ניתן לעבוד בתחומים אלו בתור "פרילנסר" נותן שירות או כעובד חברה מן המניין המקבל שכר חודשי. עובדים בתחומי העיצוב הגרפי והתלת מימד מאופיינים בתכונות אופי כגון: בעלי דמיון מפותח, אוהבים לרדת לפרטים הקטנים, יצירתיים מאוד, רוחניים, בעלי חוש אסתטי מפותח אם אתם מתחברים לתיאור כדאי לכם לבדוק התאמתכם לקורסים הבאים: 

ניתן להשתלב בשוק העבודה אחרי ההכשרות הנ"ל בתפקידים כגון: מעצבי ומאפייני חוויית משתמש - אחראי על עיצוב המערכות והממשק במוצרים דיגיטליים, וההכרה הפסיכולוגית מאחורי כך, כך שלמשתמש העתידי יהיה כמה שיותר כיף ונוח להשתמש במוצר שלהם. מעצבים גרפיים - עובדים על תוכנות Adobe השונות, ובעזרת הידע הרב שלהם בעולם העיצוב, יכולים לעצב אתרים, פוסטים לרשתות החברתיות, אפליקציות, מיילרים ועוד. 

בתפקידים אלה אפשר לעבוד אין-האוס בתוך מחלקת שיווק של כל חברה בארץ, אפשר לעבוד בסוכנויות דיגיטל, משרדי פרסום או לפתוח עסק עצמאי. השכר התחלתי ממוצע שנע בין 6,000 ש"ח ל-8,000₪, תלוי בחברה וברקע של המועמד. 

בתחום האנימציה קיימים תפקידים שונים ומגוונים, שמאפשרים לעיתים לבן אדם לבצע כמה תפקידים שונים בחברה בה הוא עובד (או כפרילנסר): אנימטורים, עורכי וידאו, תלתיסטים, מודליסטים, תאורה, אנשי טקסטורות או מרנדרים. 

השכר ההתחלתי בתחום זה (בשלל התפקידים השונים) נע בין 7,000 ל-10,000 תלוי בחברה, הארגון והמועמד. 

תחומי השיווק הדיגיטלי:

תחום השיווק "און-ליין" – שיווק דיגיטלי תופס תאוצה גם הוא בשנים האחרונות וזאת בשל השימוש המוגבר שלנו בפלטפורמות כגון: אתרי אינטרנט, אפליקציות שבהן אנו מבלים שעות רבות של גלישה ברחבי האינטרנט, שם "הלקוחות" של עסקים רבים נמצאים. בעבר השיווק היה "מסורתי" יותר  ומנהל שיווק היה מבצע פריסה על פני פלטפורמות מצומצמות כגון: רדיו, עיתונות, שלטי חוצות, וטלוויזיה ומקווה שתהיה תוצאה טובה לפרסום. כיום ניתן לנווט את תקציבי הפרסום "תוך כדי תנועה" ולדעת תוך מספר ימים אם פלטפורמה עובדת או לא ומה ניתן לשנות ולשפר על מנת לראות תוצאות.
עובדים בתחומי השיווק באינטרנט מאופיינים בתכונות אופי כגון: יכולת וורבאלית גבוהה, יכולת אנליטית, יצירתיות, אנשים חברותיים, תחרותיים, קריאטיביים אם אתם מתחברים לתיאור כדאי לכם
לבדוק התאמתכם לקורסים הבאים: 

ניתן להשתלב בשוק העבודה אחרי ההכשרות הנ"ל בתפקידים כגון: מנהל שיווק דיגיטלי שאחראי על הפעילות השיווקית הדיגיטלית המקיפה של הארגון בכל הפלטפורמות, מקדם SEO אחראי על הקידום האורגני של הנכסים שיש ברשות עסק, מנהל מדיה חברתית אחראי לנהל את קהילת המותג וליצור באזז סביבו, מנהל תוכן אחראי על ניהול התוכן של החברה כגון: ניהול התוכן באתר האינטרנט, מקדם PPC אחראי על הפרסום הממומן ברשת הפרסום אדוורדס של גוגל, אנליסט שיווקי אחראי על ניתוח נתונים ומחקרי קהלים על מנת לבצע את החלטות השיווק באופן מושכל ונכון יותר. 

אפשר לעבוד IN HOUSE בתוך מחלקת שיווק של כל חברה בארץ, אפשר לעבוד בסוכנויות דיגיטל, משרדי פרסום או לפתוח עסק עצמאי. 

השכר ההתחלתי הממוצע בתפקידים אלה נע בממוצע בין 6,000 ל-9,000 ₪, תלוי בחברה וברקע של המועמד. 

תחום בדיקות תוכנה - QA:

תחום בדיקות תוכנה היה קיים מאז ומתמיד, אך מגפת הקורונה האיצה את התפתחותו והגבירה את הביקוש לעובדים בתחום בגלל המעבר של עסקים רבים יותר ויותר לפיתוח מוצרים דיגיטליים. תפקידו של בודק התוכנה הינו חשוב, שכן הוא בודק את איכות הממשק/מוצר/אתר/אפליקציה והאם ניתן להשיק אותו או שצריך לבצע עוד מספר תיקונים לפני ההשקה. בודק התוכנה צריך להיות אדם נעים הליכות שכן תפקידו למצוא ליקויים ולהעיר את תשומת ליבם של המפתחים, המאפיינים והמעצבים של המוצר וזו צריכה להתבצע בצורה נעימה וטובה. תפקידו של בודק התוכנה מאופיין על ידי רצף של סוגי בדיקות שונות ושימוש בכלים ובתוכנות מגוונות. 

עובדים בתחום זה מאופיינים בתכונות אופי כגון: יצירתיים, בעלי ראיה מערכתית, אוהבים להבין איך מתבצעים תהליכים, קפדניים ויסודיים, סקרנים, אחראיים ומבינים את צרכי המשתמש אם אתם מתחברים לתיאור כדאי לכם לבדוק התאמתכם לקורס הבא: 

ניתן להשתלב בשוק העבודה אחרי ההכשרה הנ"ל בתפקידים כגון: 

ישנם תפקידים רבים תחת תחום בדיקות התוכנה כגון: מנהל פרויקט, מנהל QA, ראש צוות בודקים, בודק QA, בודק אוטומציה ועוד. ניתן לעבוד במגוון תחומים כגון: תחום הביטחון, תחום הגיימינג, תחום הבריאות, בדיקות ענן ועוד. זמן ההכשרה של תפקידי בדיקות התוכנה הינו קצר ביחס לתחומים האחרים ולכן אפשרויות הקידום ממנו מגוונות. 

בתפקידים אלה ניתן לעבוד בחברות לפיתוח תוכנה, פיתוח אפליקציות, פיתוח אתרים או בחברות פרטיות (בתחומי שיווק, סייבר ועוד) אשר בונות אתר/אפליקציות. 

השכר ההתחלתי הממוצע של בודק תוכנה נע בין 6,600 ל-10,000 ש"ח, תלוי בחברה וברקע של המועמד. 

אז אחרי שעשיתם בדיקה לאיזה מקצוע אתם מתאימים, וחיפשתם את בתי הספר בהם ניתן ללמוד את המקצוע הנדרש  1,2,3 ולעבודה!

                                                                           

מהי הדרך האפקטיבית ביותר לבחירת מוסד לימודים מקצועי ללימודי הייטק?

הדרך האפקטיבית ביותר לבחירת מוסד לימודים מקצועי בהייטק

שלב ראשון - ניגשים לשיחת ייעוץ מול יועץ לימודים מקצועי:

אחרי שעשיתם מחקר על התחום ובתי הספר המלמדים אותו, תוכלי להתייעץ טלפונית ולקבל את ההסבר המקיף אודות התחום אותו אתם מעוניינים ללמוד, אפשרויות התעסוקה שלכם אחרי הלימודים, עלות ההכשרה ועוד.כדאי שתוודאו אחרי הפגישה שאתם יוצאים עם כל המידע הנדרש לכם על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה עבורכם.

שלב שני - עוברים בחינות התאמה:

דנו בזה כבר בתחילת המדריך, תנאי הקבלה בבתי הספר אינם מתבססים על לימודים קודמים, ממוצע בגרויות או פסיכומטרי ולכל אחד ניתנת ההזדמנות להגיע ולבדוק את התאמתו. ישנם מוסדות לימוד שמבצעים את בחינת ההתאמה ע"י בחינה ממוחשבת וישנם מוסדות המבקשים מהמועמד למלא שאלון פסיכולוגי מקצועי לפני הכניסה לפגישה עם היועץ המקצועי.
בחינות אלו מאפשרות ליועץ לכוון אתכם כמועמדים למקצוע הנכון ולומר לכם האם מה שאתם מעוניינים ללמוד הוא אכן הבחירה הנכונה עבורכם. במידה ולא, יכוון אתכם היועץ למקצוע הנכון לכם.
במידה ויועץ הלימודים מצא לנכון שאינכם מתאימים ללימודים ועבודה בתחומי ההייטק והוא שיקף לכם את זה, אין טעם שתתחילו לימודים בתחום שאינכם מתאימים לעסוק בו וזאת על מנת שלאחר שלב ההכשרה לא תתקשו במציאת עבודה בתחום ותבזבזו זמן וכסף שתוכלו להקדיש אותם בתחום אחר שיותר מתאים לכם.

שלב שלישי - התנסות מעשית:

התנסות מעשית במספר שיעורים. לאחר הפגישה עם היועץ יתאפשר לכם להיכנס לשלב ניסיון הכולל מספר שיעורים לפני תחילת המסלול המלא. ישנם בתי ספר שהשלב הראשוני הינו הכרחי לתחילת הקורס, מכיוון שזה עוד שלב בדיקה ממשי לוודא שאכן תוכלו להתמודד עם החומר הנלמד ורק לאחר שלב זה תשלמו עבור עלות הקורס ותתחילו את הלימודים בפועל למקצוע שבו אתם מעוניין לעבוד. 

מי שאינו מתאים אחרי שלב זה, מקבל תשובה שלילית. דמי הרישום אינם מוחזרים, אך שאר התשלום ששילמתם על לימודים מוחזרים לכם במלואם. שלב זה הינו קריטי עבורכם וכדאי לכם לנצל אותו ולהשקיע בו את מירב היכולות שלכם, במידה ואתם מאוד רוצים ללמוד את התחום שבחרתם. במידה ולא תעברו את השלב הזה, לא תוכלו להשתלב בלימודים במוסד שבחרתם.

אז בזמן שכל המשק נפגע מנגיף הקורונה דווקא תעשיית ההיי-טק צומחת ובמספרים גדולים. אולי דווקא עכשיו זה הזמן להפוך משבר להזדמנות ולשנות את הקריירה שלכם לתחום שבו תרוויחו טוב, תהנו מסביבת עבודה טובה ונעימה, תנאים טובים יציבות, אופק וביטחון תעסוקתי בהצלחה.

צ׳אט בוואטסאפשיחהלפרטים והרשמה