בלוג
בדיקות תוכנה

מה זה QA ואיך תוכל לעבוד בזה?

עודכן בתאריך:5 ינואר 2022


תחום ה-QA, או בדיקות התוכנה, נחשב לאחד מהמקצועות הוותיקים בתחום ההייטק. כמעט מאז שהומצאו תוכנות המחשב, נדרש כוח עבודה מיומן שיבדוק את אותן התוכנות, הן במקרים שבהם המשתמש מפעיל אותן בשימוש סביר והן כאשר מוזן מידע שגוי לתוכנות. אז מה בעצם עושה בודק תוכנה וכיצד ניתן להיכנס לתחום ולהשתלב בחברות הייטק שונות, במשרה מבוקשת ומתגמלת?

בודק תוכנה – "להפיל" את המתכנת

המטרה של בדיקות התוכנה היא לאתר את השגיאות או את המצבים שבהם התוכנה עשויה לקרוס, כאשר היא נמצאת בשימוש על ידי גולש (אם מדובר בתוכנה און ליין) או על ידי משתמש במחשב לוקלי. מטרתו של הבודק למצוא סיטואציות שבהן התוכנה אינה מספקת מידע נכון, או קורסת לחלוטין. לעתים מדובר בנתיב בתוכנה שאיש לא יגיע אליו לעולם, אך עלול להיות נקודת תורפה של התוכנה בעתיד.

מה זה QA?

QA או בודק תוכנה לומד כיצד לקרוא מסמכים מדויקים עם הנחיות כיצד לבדוק כל תוכנה ומבצע את הבדיקות בזו אחר זו. בודקי התוכנה משמשים היום בחברות לבניית אתרים, בבתי תוכנה גדולים ואף בתעשייה הביטחונית. גם גופים פיננסיים גדולים בישראל ובעולם מעסיקים בודקי תוכנה כחלק מהצוות הפנימי, על מנת לבדוק תוכנות שכותבים מתכנתים העובדים בחברה.

קורס QA עם התחייבות לעבודה לחץ>>

כיצד מתבצעות בדיקות התוכנה?

בדיקות תוכנה מתבצעות בדרך כלל בשתי שיטות עיקריות. בדיקות תוכנה ידניות, שבהן בודק התוכנה מדמה משתמש ממוצע ועובר (על פי תסריט כתוב מראש) מסך אחר מסך, מזין נתונים בתוכנה ובודק את הפלט שהתקבל ממנה. בדיקות ידניות אינן מצריכות, בדרך כלל, כל ידע מוקדם בתחום התוכנה מעבר לשימוש בסיסי במקלדת ובעכבר ומיומנויות אינטרנט בסיסיות אם מדובר בתוכנה און ליין.

הדרך השנייה לביצוע QA היא באמצעות בדיקות אוטומטיות. בדיקות אלו לרוב מתוכנתות מראש, ומאפשרות לבדוק מספר רב של מסכים, כמו גם בדיקות במצבי עומס על אתרי אינטרנט ועל תוכנות. בדיקות אלו מצריכות מעט יותר ידע, שגם אותו ניתן ללמוד באמצעות קורס ייעודי כמו לימודי בדיקת תוכנה.

מה לומדים בבדיקות תוכנה?

כאשר לומדים קורס בדיקת תוכנה לומדים את העקרונות הבסיסיים של תפעול תוכנות בסביבות עבודה שונות וכן לומדים את הדרך שבה כותבים מסמכי בדיקות ואת הדרך הנכונה לקריאתן. בודקי תוכנה מיומנים יותר לומדים גם לכתוב בדיקות אוטומטיות ולזהות דפוסים שאינם תקינים בתפעול התוכנה הקיימת.

לימוד תוכנות לתיעוד "באגים"

מעבר לכך, קיימות היום גם תוכנות המשמשות לתיעוד פעילות בלתי תקינה של התוכנה, או "באגים". אלה, בתורם, עוברים למתכנתים שכתבו את התוכנה ולאחר שתיקנו אותם נבדקת מחדש אותה הפונקציונליות על מנת לבדוק שהבאג תוקן.

לסיכום, בדיקות תוכנה מאפשרות להיכנס להייטק בתחום מרתק בעל דרישה גוברת והולכת. למעשה, מרבית בתי התוכנה היום זקוקים לבודקי תוכנה נוספים על מנת לוודא את איכות המוצר המוגמר שהן מתכנתות. לימודי בדיקות תוכנה מכשירים היום את צוות ה-QA שיהיה חלק מחוד החנית בתחום זה בעתיד.

רוצה לשמוע עוד?

האם בכלל כדאי להגיע לעולם ה-QA?

כמעט וכל ארגון היום צריך בודק תוכנה QA שיהיה אחראי על בדיקתם של המוצרים הדיגיטלים. אבל זה שיש ביקוש גבוה לאנשי QA בתעשייה הבנו, ואם בעבר מנכ"לי חברות היו שואלים: "מה זה QA?" כיום כולם מודעים לעובדה שמדובר בתפקיד מאוד חשוב, כן, גם אם הוא קצת מרגיז את אנשי הפיתוח והמתכנתים. אבל למה בכלל כדאי להגיע לשם? אז ראשית כל, מדובר בכניסה לעולם ההייטק, מבלי הצורך של לדעת מתמטיקה, להיות עם ציון גבוה בפסיכומטרי או להחזיק בתעודת בגרות עם ציונים מרהיבים. מה שחשוב הוא הרצון והתשוקה לתחום.

מה זאת אומרת רצון ותשוקה? ראשית כל, אתם צריכים להראות עניין בעולמות הפיתוח והתכנות, זה לא אומר שאתם צריכים להיות טכניים או להבין בשפות פיתוח, אלא באמת להראות שאתם מתעניינים בתחום. מה עוד צריך אתם שואלים? לדעת ראש התחום והמרצים שלנו, שמכירים היטב מן הסתם את הפרסונות הקיימות בתעשייה, הם אמרו לנו מהן תכונות האופי הדרושות לכל מי שרוצה להיות איש QA (בדרך כלל אלו גם יסיימו בהצלחה רבה קורס QA):

סקרנות
תשומת לב לפרטים הקטנים
פרפקטציונזם
היכולת לתת הארות והערות
תקשורת בין אישית טובה

אגב, במידה ולא ידעתם, מרבית מהמתכנתים והאנשים הכשרוניים ביותר בעולם ההייטק, התחילו את דרכם בתור אנשי QA, חלקם התקדמו אל עולם האוטומציה, ואחרים אל תחום הפיתוח, תכנות ועוד.


אני חושב שהיתרון הגדול ביותר בתחום ה-QA, היא הכניסה היחסית מהירה אליו, כיוון שהקורס שלנו אורך כ-4 חודשים בלבד (לפחות במסלול בוקר), ואם מדובר על מסלול ערב, אז 9 חודשים (למי שרוצה לשלב עבודה בנוסף לקורס). תחשבו על כך, בתוך זמן קצר של 4 חודשים, אפשר להגיע אל תעשיית ההייטק. לעבוד בארגון נחשב, להיות חלק ממערך שלם שפיתח מוצר דיגיטלי, לא משנה אם זו אפליקציית היכרויות, אתר של חברת ביטוח או אפילו משחק וידיאו.

המשכורות בתחילת הדרך עומדות על 7,500 עד 10,000, זה משתנה מארגון לארגון וכמובן תלוי בעובד ואם היה לו קצת ניסיון אחר במקום אחר. אבל שכל בודק תוכנה QA אינו נכנס לשם בזכות המשכורת הגבוהה, אלא בגלל שהוא רוצה להיות חלק ממערך שכולו גאוות יחידה, ליהנות מתנאים באמת כיפים, ועל הדרך (כשאין קורונה) להיות בחו"ל, לקבל תלושים לחג ועוד.

אם תהיתם, שוק ההייטק כרגע מאוד צמא לעובדים, נכון לסוף שנת 2020, ישנו מחסור של 10,000 עובדים במשק הייטק (!), על פי הרשות לחדשנות.

ממחקר נרחב שעשינו על הסטודנטים והבוגרים שלנו, הם מתפצלים אל הקהלים הבאים:

חיילים משוחררים - אלו שמעוניינים לרכוש מקצוע כעת, לחסוך ולעבוד בראש שקט, ורק לאחר מכן לטוס לחו"ל ואולי גם לעשות תואר, במידת הצורך כמובן.
אנשים בגילאי 25 עד 30 ללא תואר או מקצוע - לא כל אחד היום ממהר לעשות תואר, יש כאלה שמשכו את זה עד העשור הרביעי בחייהם, וזה בסדר גמור, אבל הם מיצו את העניין של העבודות הזמניות והם רוצים להגיע אל עולם ההייטק, בצורה מהירה ויעילה, ולכן הם פונים אל תחום ה-QA.
בעלי תארים שעושים הסבת מקצוע - מאלו שמחזיקים בתואר במשפטים ועד אלו שעסקו בתחומי ההפקות והמוסיקה, באמת שראינו אצלנו בהאקריו סטודנט מכל מצב ומכל מקצוע שרוצה להגיע לעולם ה-QA. מרביתם הם אלו שפשוט מיצו את התחום שלהם ורצו לעבור לתחום שיותר מעניין אותם, ואחרים פשוט הבינו שהם לא מוצאים עבודה בעזרת התואר שלהם והם ביצעו 'חישוב מסלול מחדש'.

אילו סוגי בדיקות קיימים בעולם ה-QA?

יש המון סוגי בדיקות בעולם ה-QA, ולכל מי שנכנס לפה ורוצה לדעת מה זה QA, הגעתם למקום הנכון, כתבתי לכם, בעזרת ראש התחום והמרצים שלו, 7 סוגי בדיקות תוכנה שכל אחד חייב להכיר:

בדיקות שימושיות –
אחת מהבדיקות הבסיסיות שמתבצעות על כל מוצר דיגיטלי באשר הוא, לבדוק כמה ליוזר/המשתמש העתידי נוח להשתמש במוצר.

Accessibility / בדיקות נגישות –
בשנים האחרונות, ודי בצדק, התפתחה לה המגמה שמתחשבת בבעלי מוגבליות, בין אם אלו עיוורים, חרשים עיוורי צבעים וכו' - האפליקציה, האתר או כל דבר אחר, חייבים להיות נגישים עבורם. לפה נכנס תפקידם של אנשי ה-QA, שיבדקו כיצד המוצר עובד עבורם.

Functional / בדיקות פונקציונליות –
כשמפתחים מוצר, מאפיינים אותו וכותבים מהי המטרה הראשית שלו, האם מדובר על אפליקציה להזמנת מוצרים מהסופר? או משחק למובייל שבו צריך לחסל מפלצות מרושעות? את כל המסמכים הללו שומרים, ולאחר הפיתוח (או במהלכו) איש ה-QA בודק ומוודא שבאמת הכל עובד על פי המטרות הראשונות שאליו הוא נועד.

Non Functional / בדיקות לא פונקציונליות –
מאחורי כל מוצר, צריך לחשוב בצורה מתחכמת איך המוצר יכול לעשות לנו קצת "תקלות" או יותר נכון "תקלות לא צפויות". על אנשי ה-QA לבדוק איך המערכת תתפקד תחת עומסים שונים, מה הן יהיו רמת הביצועים שלהם וכו'.

GUI / בדיקות ממשק לקוח –
אולי זה נשמע משעמם, אבל זה מאוד חיוני, האם הפורמט של השדות מילוי בתוכנה תקין ופעיל? איפה יש דאטה שכדאי למלא? לכמה תווים ניתן להגיע בכל שורה וכו'? בקיצור - יש פה המון דברים קריטיים, שבלעדיהם התוכנה לא תצא לפועל כפי שצריך.

Sanity & Smoke / בדיקות שפיות ועשן -
ה-בדיקה של המוצר, לפחות בתחילתו. אנשי ה-QA בודקים באופן בסיסי את התוכנה, על מנת לדעת אם בכלל אפשר להיכנס לבדיקות מעמיקות יותר.

Compatibility / בדיקות תאימות -
האם התוכנה שפתחנו תעבוד גם על לינוקס ועל MAC? האם האפליקציה תעבוד כמו שצריך גם על מכשיר של ONE PLUS או שהיא עובדת כמו שצריך רק על מכשירי סמסונג? בקיצור - צריך לבצע בדיקות תוכנה שבאמת יוודאו שהאפליקציה או התוכנה שלנו יעבדו על מכשירים ומערכות הפעלה שונות.פוסטים קשורים

תמונת פוסט ראשית הסמכת istqb
הסמכת ISTQB
האקריו | 10 ינואר 2022
הסמכת ISTQB, מתייחסת לאחד התחומים החמים ביותר בעולם התוכנה היום, תחום אבטחה ובדיקת תוכנה...
תמונה ראשית פוסט קורס מחשבים בסיסי למתחילים
קורס מחשבים בסיסי למתחילים – לצלול אל עולם המחשבים והאינטרנט מבלי לחשוש
מאיה כץ | 9 ינואר 2022
קורס מחשבים למתחילים מיועד לעזור לאנשים, שאינם מכירים את התחום ואינם יודעים כיצד להשתמש בכלים השונים שעומדים לרשותם...
6 סיבות להפוך למפתח אוטומציה QA
6 סיבות להפוך למפתח אוטומציה QA
סער כהן | 9 ינואר 2022
אנחנו רוב הזמן מחפשים כיצד לשדרג את עצמנו, כמעט בכל תחום אפשרי, האפשרויות שלנו בשמיים, במיוחד כשזה נוגע לקריירה שלנו ועל אחת כמה וכמה כשמדברים על המעבר מ-QA ידני אל בדיקות אוטומציה.
the-first-to-discover-the-problems-the-qa-man
הראשון לגלות את הבעיות – איש ה-QA
סער כהן | 9 ינואר 2022
אני לא אחד שכותב בקלות סופרלטיבים על תפקידים מסוימים או על ג'ובים כלשהם, כמו למשל על תחום ה-QA שלעיתים נחשב בעולם ההייטק ל-"עבודה השחורה" או למקצוע "לא כזה נוצץ". לרוב האנשים בתחום אין מושג כמה התפקיד הזה חשוב וחיוני...
רוצה לשמוע עוד?

phone mobile icon שיחה
chet icon צ'אט
email mobile icon לפרטים

מדיניות הגנת הפרטיות

×

אנו מודים לכם על שבחרתם לעשות שימוש באתר Hacker-u (להלן: "האתר").

האתר מופעל על ידי האקר-יו בע"מ (להלן: "החברה") לטובת איסוף פרטים ויצירת קשר עם מתעניינים בלימודי מקצועות הי-טק.

לתשומת לבכם, המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. למידע ספציפי ניתן להשאיר פרטים בעמוד ויועץ לימודים מטעם החברה יחזור אלכם במהרה.

מטעמי נוחות בלבד, האמור בתקנון זה מנוסח בלשון זכר, אולם הוא מתייחס לשני המינים בצורה שווה.

לכל מידע נוסף ניתן לפנות בכתובת הדואר האלקטרוני שבסיפא לתקנון זה.

בגלישתך באתר זה הנך ( "להלן: "הגולש") מקבל ומסכיה לתנאים ולמדיניות הפרטיות כמפורט להלן. מדיניות הפרטיות מתייחסת לסוג המידע שתספק לנו או מידע אשר אנו נלמד משימוש שתעשה באתר.

שמירה על פרטיותך:

1. פרטיות הגולש חשובה לנו מאוד. אנו מנהלים את האתר בסטנדרט האבטחה הגבוה ביותר ע"מ לשמור על פרטיך ולהגן על המידע שתמסור לנו בצורה הטובה ביותר.

2. אנו פועלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 ושואפים לעמוד בכל דרישות החוק לעניין כיבוד הפרטיות וההגנה על מידע אישי. אנו מחויבים להגן על פרטיותך ועל שמירת פרטי הזיהוי האישיים שלך.

3. אנו אוספים מידע אישי אודותיך רק כאשר אתה תספק לנו אותו באופן ספציפי וביודעין. אנו מאמינים, כי אתה צריך לדעת בדיוק איזה מידע אישי אנו אוספים וכיצד אנו מתכוונים להשתמש בו בטרם תחלוק אותו עמנו. אנו עשויים לבקש ממך מידע אישי כגון שם, מספר טלפון, כתובת וכתובת דואר אלקטרוני. אנו עושים זאת רק כאשר אתה מבקש מידע או מבקש להירשם לשירותים הטעונים הרשמה או מנוי.

4. כאשר אנו מתכוונים להשתמש במידע האישי שלך, אנו מבקשים זאת מראש, על מנת שתחליט אם אתה רוצה לספק לנו את המידע או לא.

5. מידע המאפשר זיהוי אישי שלך, יישמר בסודיות מוחלטת. פרטי זיהוי אישיים שאתה מספק לנו לא יהיו זמינים לצדדים שלישיים ללא אישור מפורש שלך.

6. אנו מדגישים כי לא חלה חובה חוקית למסור את המידע.

המידע שייאסף והשימוש שיעשה בו:

1. אנו מגבילים את בקשותינו לקבלת מידע אישי בסיסי בלבד, כגון:

א. שם מלא

ב. מספר טלפון

ג. כתובת דואר אלקטרוני

2. אנו מגבילים את איסוף המידע האישי למידע שאנו מאמינים כמינימלי ביותר על מנת לספק לך את השירותים המוצעים באתר או באמצעותו.

3. המידע אשר יימסר ישמש לטובת גבייה, שליחת דיוור ישיר וקשר עם הלקוח, שליחת דבר פרסומת, ניוזלטר והודעות שיווקיות; טיוב נתונים, מתן שירותים ללקוחות, ניהול מועדון לקוחות, ניהול מידע על תלמידים / סטודנטים / משתלמים, ניהול מכירות, שיווק וגיוס לקוחות.

4. המידע שתעביר לנו לא יימסר על ידינו לצדדים שלישיים בתמורה ו/או ללא תמורה אלא אם תיתן את הסכמתך לכך מראש ו/או לדרישת רשות מוסמכת.

Cookies (עוגיות):

1. קובץ Cookie הוא קובץ המכיל חלקים מסוימים של מידע שהאתר יוצר במחשבך בעת הגלישה באתר. הקובץ מאפשר שמירת מידע לגבי העדפותיך בכל הקשור בשימוש באתר.

2. על מנת לשפר את חוויית הגלישה שלך באתר, האתר משתמש ב- Cookies. רוב הדפדפנים כיום יודעים לזהות מתי "Cookie" מוצע, ולאפשר לך לסרב או לקבל אותו. אם אינך בטוח אם לדפדפן שלך יש יכולת זו, עליך לבדוק עם יצרן התוכנה או ספק שירותי האינטרנט שלך. איננו משתמשים בקבצי Cookie כדי לעקוב אחר הרגלי הניווט של המבקרים שלנו.

גישתך ושליטתך בפרטי הזיהוי שלך:

באפשרותך לבצע את הפעולות הבאות, בכל עת, על ידי פנייה אלינו באמצעות כתובת הדוא"ל שלהלן:

1. לבדוק איזה מידע אישי שלך יש בידנו, אם בכלל.

2. לשנות/לתקן את הפרטים אשר בחרת להעביר לנו.

3. לבקש מאתנו למחוק כל מידע שנאסף אודותיך (יחד עם זאת יש לדעת כי, לא נוכל לספק שירותים מסוימים ללא המידע).

4. להביע כל חשש כלשהו שיש בידך לגבי השימוש שנעשה במידע אישי שלך.

קניין רוחני:

כל זכויות בכל המושא לזכויות קניין רוחני, המופיע ו/או מוצג באתר, הינו בבעלות החברה בלבד ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור החברה מראש ובכתב.

יצירת קשר:

ניתן ליצור עמנו קשר בכל עת בכתובת הדואר האלקטרונית הבאה info@hackeru.co.il

להורדת
הסילבוס