דף הבית / בלוג / מה זה QA ואיך תוכל לעבוד בזה?
בדיקות תוכנה

מה זה QA ואיך תוכל לעבוד בזה?

עודכן בתאריך: 02-23-2021

תחום ה-QA, או בדיקות התוכנה, נחשב לאחד מהמקצועות הוותיקים בתחום ההייטק. כמעט מאז שהומצאו תוכנות המחשב, נדרש כוח עבודה מיומן שיבדוק את אותן התוכנות, הן במקרים שבהם המשתמש מפעיל אותן בשימוש סביר והן כאשר מוזן מידע שגוי לתוכנות. אז מה בעצם עושה בודק תוכנה וכיצד ניתן להיכנס לתחום ולהשתלב בחברות הייטק שונות, במשרה מבוקשת ומתגמלת?

בודק תוכנה – "להפיל" את המתכנת

המטרה של בדיקות התוכנה היא לאתר את השגיאות או את המצבים שבהם התוכנה עשויה לקרוס, כאשר היא נמצאת בשימוש על ידי גולש (אם מדובר בתוכנה און ליין) או על ידי משתמש במחשב לוקלי. מטרתו של הבודק למצוא סיטואציות שבהן התוכנה אינה מספקת מידע נכון, או קורסת לחלוטין. לעתים מדובר בנתיב בתוכנה שאיש לא יגיע אליו לעולם, אך עלול להיות נקודת תורפה של התוכנה בעתיד.

מה זה QA?

QA או בודק תוכנה לומד כיצד לקרוא מסמכים מדויקים עם הנחיות כיצד לבדוק כל תוכנה ומבצע את הבדיקות בזו אחר זו. בודקי התוכנה משמשים היום בחברות לבניית אתרים, בבתי תוכנה גדולים ואף בתעשייה הביטחונית. גם גופים פיננסיים גדולים בישראל ובעולם מעסיקים בודקי תוכנה כחלק מהצוות הפנימי, על מנת לבדוק תוכנות שכותבים מתכנתים העובדים בחברה.

קורס QA עם התחייבות לעבודה לחץ>>

כיצד מתבצעות בדיקות התוכנה?

בדיקות תוכנה מתבצעות בדרך כלל בשתי שיטות עיקריות. בדיקות תוכנה ידניות, שבהן בודק התוכנה מדמה משתמש ממוצע ועובר (על פי תסריט כתוב מראש) מסך אחר מסך, מזין נתונים בתוכנה ובודק את הפלט שהתקבל ממנה. בדיקות ידניות אינן מצריכות, בדרך כלל, כל ידע מוקדם בתחום התוכנה מעבר לשימוש בסיסי במקלדת ובעכבר ומיומנויות אינטרנט בסיסיות אם מדובר בתוכנה און ליין.

הדרך השנייה לביצוע QA היא באמצעות בדיקות אוטומטיות. בדיקות אלו לרוב מתוכנתות מראש, ומאפשרות לבדוק מספר רב של מסכים, כמו גם בדיקות במצבי עומס על אתרי אינטרנט ועל תוכנות. בדיקות אלו מצריכות מעט יותר ידע, שגם אותו ניתן ללמוד באמצעות קורס ייעודי כמו לימודי בדיקת תוכנה.מה לומדים בבדיקות תוכנה?

כאשר לומדים קורס בדיקת תוכנה לומדים את העקרונות הבסיסיים של תפעול תוכנות בסביבות עבודה שונות וכן לומדים את הדרך שבה כותבים מסמכי בדיקות ואת הדרך הנכונה לקריאתן. בודקי תוכנה מיומנים יותר לומדים גם לכתוב בדיקות אוטומטיות ולזהות דפוסים שאינם תקינים בתפעול התוכנה הקיימת.

לימוד תוכנות לתיעוד "באגים"

מעבר לכך, קיימות היום גם תוכנות המשמשות לתיעוד פעילות בלתי תקינה של התוכנה, או "באגים". אלה, בתורם, עוברים למתכנתים שכתבו את התוכנה ולאחר שתיקנו אותם נבדקת מחדש אותה הפונקציונליות על מנת לבדוק שהבאג תוקן.

לסיכום, בדיקות תוכנה מאפשרות להיכנס להייטק בתחום מרתק בעל דרישה גוברת והולכת. למעשה, מרבית בתי התוכנה היום זקוקים לבודקי תוכנה נוספים על מנת לוודא את איכות המוצר המוגמר שהן מתכנתות. לימודי בדיקות תוכנה מכשירים היום את צוות ה-QA שיהיה חלק מחוד החנית בתחום זה בעתיד.

רוצה לשמוע עוד על לימודי QA?
botpixel

* יש להזין שם מלא

* יש להזין מספר טלפון

* יש להזין כתובת אי-מייל

מדיניות פרטיות משתמשים

האם בכלל כדאי להגיע לעולם ה-QA?

כמעט וכל ארגון היום צריך בודק תוכנה QA שיהיה אחראי על בדיקתם של המוצרים הדיגיטלים. אבל זה שיש ביקוש גבוה לאנשי QA בתעשייה הבנו, ואם בעבר מנכ"לי חברות היו שואלים: "מה זה QA?" כיום כולם מודעים לעובדה שמדובר בתפקיד מאוד חשוב, כן, גם אם הוא קצת מרגיז את אנשי הפיתוח והמתכנתים. אבל למה בכלל כדאי להגיע לשם? אז ראשית כל, מדובר בכניסה לעולם ההייטק, מבלי הצורך של לדעת מתמטיקה, להיות עם ציון גבוה בפסיכומטרי או להחזיק בתעודת בגרות עם ציונים מרהיבים. מה שחשוב הוא הרצון והתשוקה לתחום.

מה זאת אומרת רצון ותשוקה? ראשית כל, אתם צריכים להראות עניין בעולמות הפיתוח והתכנות, זה לא אומר שאתם צריכים להיות טכניים או להבין בשפות פיתוח, אלא באמת להראות שאתם מתעניינים בתחום. מה עוד צריך אתם שואלים? לדעת ראש התחום והמרצים שלנו, שמכירים היטב מן הסתם את הפרסונות הקיימות בתעשייה, הם אמרו לנו מהן תכונות האופי הדרושות לכל מי שרוצה להיות איש QA (בדרך כלל אלו גם יסיימו בהצלחה רבה קורס QA):

סקרנות
תשומת לב לפרטים הקטנים
פרפקטציונזם
היכולת לתת הארות והערות
תקשורת בין אישית טובה

אגב, במידה ולא ידעתם, מרבית מהמתכנתים והאנשים הכשרוניים ביותר בעולם ההייטק, התחילו את דרכם בתור אנשי QA, חלקם התקדמו אל עולם האוטומציה, ואחרים אל תחום הפיתוח, תכנות ועוד.