רובנו הולכים לרוב בדרך דומה בחיים, מתחילים בבית הספר היסודי, משם לחטיבת הביניים, עוברים לתיכון, צה"ל ולאחר מכן מנסים להשתלב באחת האקדמיות בארץ. המסלול הזה כרוך בדרך כלל בבחינה פסיכומטרית והקדשה של מספר שנים מחיינו לצורך קבלת תואר ראשון.  
אנשים רבים עדיין מחזיקים באמונה שתואר הוא תנאי להצלחה ושמקצועות מבוקשים אינם נגישים ללא מקצוע.  

למען האמת, תפיסה זו כבר מזמן לא נכונה, בשנים האחרונות התפתחה מגמה שמאפשרת גם לאנשים ללא תואר להגיע אל מקצוע נחשק בעולמות ההייטק, הדיגיטל, הפרסום ועוד. 

בשנים האחרונות, האלטרנטיבות הפכו לפופולריות במיוחד בקרב אנשים שהאקדמיה לא מתאימה להם, משלל סיבות שונות.

כל הסיבות מדוע אנשים כבר לא ממהרים להוציא תואר:

אי אפשר לדעת מה צופן העתיד

זה נפוץ שאנשים מגלים שתחום הלימוד שבחרו אינו תואם את התשוקות והאינטרסים האמיתיים שלהם. 
לא פעם ולא פעמיים סטודנטים התחילו את התואר ורק לאחר שנה או שנתיים, מבינים שהתחום בכלל לא בשבילם. 

תנאי הקבלה

תנאי הקבלה למוסדות אקדמיים בישראל, במיוחד בתחומים כמו הנדסה ומדעי המחשב, ידועים כקפדניים. 
רף הכניסה אליהם מאוד גבוה ודורש ציונים גבוהים הן בבחינה הפסיכומטרית והן בבחינות הבגרות מהתיכון. בנוסף, תכניות מסוימות דורשות מכינה. 

מחסור בזמן

אנשים רבים חווים את האופי התובעני של לימודים במכללה או באוניברסיטה, שלעיתים קרובות דורשים להקדיש שלוש עד ארבע שנים מחייהם לתואר בלבד. כשיש קושי רב להחזיק בעבודה תוך כדי הלימודים, אפילו חלקית, בטח שלא במשרה מלאה. 

כמובן שיש סיבות נוספות מדוע אנשים לא מתחברים אל האקדמיה כמו פעם אבל מה האלטרנטיבות? 

היתרונות של קורסים מקצועיים בלי תואר 

אז כמו שכבר הבנתם יש המון מקצועות מבוקשים שלא בהכרח דורשים תואר. 

אבל מה היתרונות של עיסוק במקצועות אלו? אחרי הכל, אומרים שאין יותר טוב מתואר בכל מה שקשור לתעסוקה אבל במציאות של היום? זה כבר מזמן לא נכון.  
בעוד שלימודים אקדמיים שואפים להעשיר את הידע שלנו, לרוב חסרה להם ההכשרה המעשית והמיומנויות הספציפיות לתעשייה הנחוצות למשרות מסוימות. 

קורסים מקצועיים, במיוחד אלו המוצעים במרכזי ההכשרה להייטק ברחבי הארץ, מציעים יתרונות רבים למי שמחפש קריירה איכותית במקצועות מבוקשים ללא תואר. הנה כמה יתרונות מרכזיים שכדאי לקחת בחשבון: 

לימודי האונליין

במרכזי הכשרה ומכללות רבים המציעים קורסים קצרים, ניתן ללמוד חלק ניכר מתכנית הלימודים אונליין. זה מבטל את הצורך לצאת מהבית כדי להשתתף בשיעורים או לנסוע בתחבורה ציבורית. אימוץ החינוך המקוון מספק גמישות ונוחות ללומדים ומאפשר לאנשים ללמוד בקצב שלהם ומנוחות ביתם. 

לחסוך בזמן

במוסדות רבים, כולל ב-'חממה' הטכנולוגית של האקריו, הקורסים נעים בדרך כלל בין 4 ל-14 חודשים, בהתאם לתחום הלימוד הספציפי והאם מדובר במסלול בוקר או ערב. דבר זה מאפשר לסטודנטים לאזן בין הלימודים לבין התחייבויות העבודה. 
למעשה, חלק מהסטודנטים אפילו יכולים להתחיל לעבוד בהייטק לפני שסיימו את לימודיהם, מה שמאפשר להם לצבור ניסיון מעשי תוך כדי השכלתם, ובסופו של דבר חוסך להם זמן. 

בנוסף, רוב הקורסים מתקיימים פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע, מה שמאפשר לתלמידים לשמור על איזון בריא בין עבודה לחיים. יש להם את החופש להמשיך בשגרת החיים, לחקור את תחומי העניין שלהם ולעבוד תוך כדי הלימודים. בניגוד לעבר, לימודים ללא תואר מציעים כיום אפשרות להצטיין במקצועות מבוקשים בתעשיית ההייטק, בגמישות וביעילות מירבית. 

פרקטיקה זה שם המשחק

אם אתם רוצים ללמוד מקצוע מבוקש ללא תואר ולהגיע לעולם ההייטק, ידע מעשי הוא המפתח. בעוד שידע תיאורטי חשוב, חשוב באותה מידה להחזיק בניסיון מעשי בתחום שבחרתם. למעשה, האיזון האידיאלי הוא להיות בעל כ-80% ידע מעשי ו-20% ידע תיאורטי. זה ירשים מאוד את המעסיקים העתידיים שלכם. 

תנאי קבלה די פשוטים  

אמנם לא כל אחד יכול להתקבל למרכזי ההכשרה ומכללות ההייטק השונות, אבל הקריטריונים לקבלה הם פשוטים יחסית. 
רמה בסיסית של שליטה באנגלית ונחישות חזקה להצליח מספיקה לרוב כדי להבטיח את מקומכם. 

מוסדות אלה נותנים עדיפות למתן הזדמנויות שוות לאנשים עם רצון ומוטיבציה להצטיין בתעשיית ההייטק. הם מכירים בכך שאישורים אקדמיים לבדם אינם קובעים בהכרח את פוטנציאל ההצלחה של האדם. במקום זאת, הם מעריכים תכונות כמו מוטיבציה, מסירות ונכונות ללמוד. 

אילו מקצועות מבוקשים ללא תואר קיימים? 

בתחומי ההייטק והדיגיטל קיים מגוון רחב של מקצועות שניתן לעסוק בהם ללא תואר. החברות הגדולות בעולם כמו גוגל, מיקרוסופט, IBM, פייסבוק, WAZE, WIX ועוד רבות כבר הבהירו שאין צורך בתואר אקדמאי על מנת להיכנס אליהן. 
זה לא נוגע רק לחברות הגדולות הללו, אלא כמעט לכל חברה או ארגון שקיימים בארץ ובעולם שהבינו שהידע הפרקטי והמעשי של המועמדים הרוצים להיכנס אליהם, הרבה יותר חשוב ממה שהם למדו בתאוריה. 

כפי שצוין קודם לכן, עולם ההייטק והדיגיטל מציע מגוון רחב של מקצועות ותחומים. אנחנו נפרט כאן על שלושה מקצועות מבוקשים במיוחד בתחום: 

לימודי סייבר ואבטחת מידע 

סביר להניח שאתם מכיר את המונח "אבטחת סייבר", אבל מה בדיוק הוא כולל? בעולם הטכנולוגי של היום, שמירה על מידע רגיש היא בעלת חשיבות עליונה במיוחד. 
בהתחשב בכך שהנתונים היקרים שלנו מאוחסנים דיגיטלית בשרתים ובמחשבים, קיים סיכון מתמיד ומשמעותי לגישה לא מורשית או שימוש לרעה על ידי האקרים או גורמים זדוניים אחרים. 
בתחום הסייבר והביטחון קיימים תפקידים שונים, כמו: SOC - צוותי SOC אחראים לניטור ואיתור פעילויות חריגות הקשורות לאבטחת מידע. הם פועלים כדי לזהות איומים פוטנציאליים, לנתח תקריות ולהגיב לפרצות אבטחה באופן מיידי. 

Pen Testing - צוותי Pen Test מבצעים בדיקות מבוקרות במערכות וברשתות של ארגונים כדי להעריך את מצב האבטחה שלהם. הם מזהים נקודות תורפה ומספקים תובנות לגבי תחומים שבהם אמצעי האבטחה של הארגון חזקים או חלשים. 

משך קורס סייבר ואבטחת מידע ב-'חממה' הטכנולוגית של האקריו נע בין 7-13 חודשים במתכונת בוקר או ערב. 

לימודי בניית אתרים

בזכות המפתחים ניתן ניתן לתכנת ולתפעל אתרים, תוכנות, אפליקציות ועוד. תחום זה מציע מגוון תפקידים, גם בפיתוח צד השרת וגם בפיתוח בצד השרת.  

משך קורס בניית אתרים ב-'חממה' הטכנולוגית של האקריו נע בין 6-14 חודשים במתכונת בוקר או ערב. 

לימודי שיווק דיגיטלי  

לימודי שיווק דיגיטלי הפכו למבוקשים ביותר כאשר תעשיית הפרסום עברה בצורה חלקה לעולם הדיגיטלי. פייסבוק, גוגל, אינסטגרם, טיקטוק, כתבות ותוכן איכותי הפכו לכלים רבי עוצמה למשיכת קהלים ויצירת עניין במוצרים או בשירותים. 
תחום השיווק הדיגיטלי כולל תפקידים שונים, לרבות ניהול קמפיינים ממומנים במדיה החברתית ובגוגל, קידום אתרים אורגני, יצירת תוכן וניהול סושיאל. 

משך קורס שיווק דיגיטלי ב-'חממה' הטכנולוגית של האקריו נע בין 6-13 חודשים במתכונת בוקר או ערב. 

לסיכום, בין אם רק עכשיו השתחררתם, או שאתם עתידים להשתחרר בקרוב, את הכניסה לעולם ההייטק והדיגיטל תוכלו לעשות בצורה מהירה ויעילה. 

קיימות הזדמנויות רבות המציעות לימודים או מקצועות משתלמים ללא צורך בתואר. המפתח הוא לזהות מה באמת התחום שמעניין אתכם ולהשקיע בזה את מירב המאמצים.  

צ׳אט בוואטסאפשיחהלפרטים והרשמה