דף הבית / בלוג / מסדי נתונים | DataBase
תמונה ראשית פוסט מסדי נתונים

מסדי נתונים | DataBase

עודכן בתאריך: 03-14-2021

לא מעט סרטים שמתעסקים במחשבים, תוכנות, האקרים, נפתחים כשברקע רצים מספרים על גבי מסך מחשב, בדרך כלל מלווים בצליל אלקטרוני קר. כל מי שמתעסק בתכנות יודע, מה שרץ מול המסך זה database, מסד נתונים, הבסיס שעליו יושבת כל תוכנה, יושב כל אתר אינטרנט, למעשה כל עולם המחשבים יושב על זה. בסיס נתונים.

בשביל להסביר מהו בסיס נתונים, או מסד נתונים, נדמיין לרגע ספרייה עצומה ובה כל המידע שיש לנו בחיים, ספרים, תרשימים, מתכונים, מספרי טלפון, מכתבים, רשימות, זיכרונות, הכל. עכשיו נעביר הכל למחשב. זה מסד נתונים של שנות האלפיים. הכל נמצא שם. אותו בסיס נתונים, שומר על כל המידע שיש לנו במחשב, דואג לאחסון ולעיבוד שלו, לגיבוי שלו במידת הצורך, ולאלמנטים נוספים, אליהם נתייחס בהמשך. בסיסי הנתונים עובדים על פי מודלים שונים של אחסון, כשבתוכם מערכות שמאפשרות לנו למיין ולחפש אותם בדרכים שונות.

למעשה, כשאנחנו עובדים על מחשב באופן פשוט או כשמתכנים עובדים על פיתוחים שונים, אנחנו עובדים על אותה מערכת נתונים שקיימת אצלנו. כשאנחנו שולפים מידע מהמחשב או כשמתכנת שולף מידע לשם עבודה עליו, אנחנו שולפים אותו מבסיס הנתונים. כמובן שאנחנו שולפים את התוצר המוגמר שלו, והמתכנת שולף את הקובץ או הקוד הקיים בתוך המערכת.

כיצד בנויות מערכות בסיסי נתונים

ישנם מספר סוגים של בסיסי נתונים, עתיים, שיתופיים, מבוזרים, הסתברותיים, ואקטיביים. וכן מספר מודלים, ביניהם רשתיים והיררכיים. אך המודל הנפוץ ביותר ליצירת בסיס נתונים הוא המודל היחסי, שמתבסס על טבלאות, כאשר כל טבלה מכילה מידע מסוים, וכל שורה בטבלה היא מקרה בפני עצמו. לכל טבלה יש מפתח מקורות שבאמצעותו ניתן לזהות אותה וניתן להבין מה שייך לאן. כך מונעים מצב שמידע מסוים לא נכנס לטבלה שהוא לא שייך אליה.
 
מתוך זה אנחנו יכולים להבין, שכל שדה בטבלה מהווה מקור מסוים של מידע, מראש ניתן להגדיר אם השדה הוא מספרי או תווים של אותיות. אוסף כל השדות והרשומות, יוצרות טבלה עם מידע שלם. כך בסיסי נתונים בנויים ממספר טבלאות (תלוי בהיקף המידע).

מסד נתונים – איך מנהלים אותם

בדרך כלל ניהול מסדי נתונים מתבצע על בסיס קטלוג מסוים, קובעים מפתח ראשי וזר וכך יוצרים קטלוג ואימות של היחסים במסד, כמו כן ניתן לתכנן ביצוע של שאילתות שונות. בכל מסד גם קיים מנגנון מיוחד לניהול האחסון הפיזי של הנתונים ולניהול הזיכרון שלו. מנגנונים נוספים שקיימים במסד נתונים, הם מנגנון אירועים שמאפשר שחזור במקרה של תקלה, מנגנון שכפול לשם ביצוע סנכרון בין הנתונים, ומנגנון בקרה.

מה לומדים במסגרת קורס מסד נתונים (DBA)

קורס זה, מטרתו להכין את הסטודנטים לקבל הסמכה של מנהל בסיס נתונים בסביבות עבודה של חברת מיקרוסופט, אשר מערכת בסיס הנתונים שלה נחשבת לנפוצה ביותר. במסגרת הקורס לומדים הסטודנטים לעבוד עם SQL, שפת תכנות  #C, כיצד לעבוד עם מערכות נתונים של מיקרוסופט, מבנה בסיס הנתונים, כיצד לעצב בסיס נתונים שדות ורשומות, איך יוצרים קטלוגים ושאילתות, לומדים להכיר את המודל היחסי, הרשתי וההיררכי, העלאת בסיסי נתונים לשרתים, התחברות והתנתקות מבסיסי נתונים ועוד.
 
במהלך הלימודים, מלבד שיעורי בית, יש צורך להכין פרויקט אישי של הכנת בסיס נתונים, במטרה לתרגל באופן מעשי את החומר הנלמד בכיתה. כמו כן בסוף הלימודים, יש לעבור מבחן על מנת לקבל תעודת סיום. על מנת לקבל הסמכה של מיקרוסופט יש צורך, לעבור מבחנים שהחברה מקיימת בלי קשר למבחנים שנערכים במסגרת הקורס. המבחנים מתקיימים באנגלית. תעודת הסמכה של מיקרוסופט מאפשרת ליהנות ממציאת עבודה בתור מנהלי מסד נתונים. 

קורסים מתאימים

קורס DBA - לימודי בסיסי נתונים Microsoft SQL Server ו Orcale Database

קורס Data Analyst - אנליסט נתונים ו-BI


פוסטים קשורים

קורס דאטה אנליסט או DBA? מה עדיף ללמוד

קורס DBA או קורס Data Analyst, מה עדיף ללמוד?

איתמר מרילוס
עיצוב גרפי לאתרי אינטרנט

למה עיצוב גרפי לאתרי אינטרנט הפך למקצוע מבוקש?

איתמר מרילוס
למה ללמוד ג'אווהסקריפט

למה ללמוד ג'אווהסקריפט

data-analyst-or-data-science

מה זה אנליסט נתונים, ומה ההבדל בין דאטה אנליסט לדאטה סיינטסט?

איתמר מרילוס
×
רוצה לשמוע עוד?
botpixel

* יש להזין שם מלא

* יש להזין מספר טלפון

* יש להזין כתובת אי-מייל

מדיניות הגנת הפרטיות

X לקבלת
סילבוס
שיחה
צ'ט
לפרטים