בלוג
full-stack-front-end-back-end-and-whats-between

Full Stack Developer – Front End / Back End – ומה שביניהם

עודכן בתאריך:6 ינואר 2022


אני מניח שבתקופה האחרונה יצא לך לקרוא או לפחות לשמוע את המושג Full Stack Developer מלא פעמים. נכון, סיכוי גבוה שאחד מהחבר'ה שלך שחי בעולם ההייטק כבר יודע מה זה אומר וכנראה שמעולם לא היה לך את האומץ לשאול אותו (כי בתוך תוכך אתה יודע שככל הנראה לא תהיה לו סבלנות להסביר מה זה בכלל).

מה התפקיד הזה בכלל אומר? קודם כל, וחשוב שתדע זאת, סיכוי די גבוה שבכל מקום, משרד או חברה התפקיד יוגדר בצורה מעט שונה, כפי שקורה המון פעמים בתעשיית ההייטק. אבל בגדול? תפקידו של מפתח ה-Full Stack הוא להכיר ולבצע את כל תכנות ה-WEB מא' ועד ת'.

מפתח Full Stack מכיר את כל שכבות התוכנה, הן מצד השרת והן מצד הלקוח. כלומר, הוא צריך לדעת מספר שפות וטכנולוגיות בשביל שיוכל להתמודד עם סוגי הפיתוח השונים שהוא יצטרך לתכנת ולבצע בכל יום.

Thinking exchange and idea partnership business communication concept as a red and blue human head cut from crumpled paper sharing broken pieces as a creative collaboration symbol for understanding political opinions or cultural differences.

להכיר את שני הצדדים

לדעת גם וגם – Front End ו-Back End

כנראה שאחד ההסברים הטובים ביותר, גם לאלה שהם לא מבינים שום דבר בעולם ההייטק, הוא לקרוא למפתח Full Stack: "נו, האלה שעושים גם וגם". אז מה זה בעצם "גם וגם"? כל אחד שנכנס לתחום למעשה יצטרך להכיר ולהתמקצע בצורה הטובה ביותר הן מבחינת Front End והן מבחינת Back End.אז בואו ונחשוב על זה בצורה הפשוטה ביותר, הדפדפן שאנחנו משתמשים בו, לא משנה אם זה כרום, פיירפוקס או אקספלורר (אם קיימים אנשים שעדיין משתמשים בו בכלל) הוא המקום בו אנחנו "יוצרים קשר" עם השרת, הדפדפן מרכיב את כל הקודים, השפות וכו' שהשרת "שלח" לו לעמוד שאנחנו רואים בפועל.

כל אותם נתונים מורכבים משורות קודים שונות, לא משנה באיזו שפה זה יהיה, הם יכולים להכיל תוכן, מיקרו-קופי, לינקים, תמונות, הנעות לפעולה וכל דבר אחר, נכון כשאנשים לא מהתחום יביטו בתכנות שלהם וזה ייראה כמו סינית בשבילם, אבל ברגע שקצת מכירים את העולם, ניתן (כמעט) בקלות לדעת כבר מה הולך שם.

אז בגדול, כבר פחות או יותר הבנת מהו פרויקט WEB ומה נדרש בשביל זה. עכשיו אפרט מעט על שני התפקידים השונים, מפתח Front End, שניתן לקרוא לו גם צד מפתח לקוח, הוא אותו אחד שנוגע בכל המערכות והשינויים שקשורים לדפדפן. תפקידו בגדול הוא לוודא שמערכת האתר ושחווית וממשק המשתמש יעבדו כמו שצריך, אני בעצמי מתוסכל עדיין מכמות הפעמים שאני צריך לחפש באתר של פיצרייה את הכפתור 'הזמנת פיצה'. זאת אומרת, דמיינו לכם שבנו אתר שלם, אבל רק דברים "קטנטנים", כמו חווית משתמש, יכולים לגרום לגולשים לנטוש אותו (ולא לחזור אליו ככל הנראה).

אבל זה לא נגמר פה, התאמת האתר לממשקים שונים (מובייל, טאבלטים, דפדפנים שונים), הגלישה וכניסה לכל העמודים זה חלק בלתי נפרד מהעבודה שלו, אני כבר בטוח שקרה לך לפחות פעם אחת שנכנסת לאיזשהו עמוד דרך הטלפון ו.... זה פשוט לא עבד, מה שבאמת יכול לפגוע באותו בית עסק או נותן שירות.

ומה תפקידו של ה- Back End? תפקידו הראשי הוא לכתוב שפות שרתים שונות ולפתח אותו, הוא מצידו מוודא שכל ענייני השרתים עומדים כמו שצריך. במידה ולא יעשה זאת, כל האתר והמערכות שלו עלולות לקרוס. מלבד זה עליו לעבוד מאחורי הקלעים ולדאוג שהכל עובד כשורה בענייני השרתים וכו'. הוא צריך לדאוג לכל הדאטה והשרתים וגם לדברים שמפתח ה-Front End דורש ממנו. בנוסף לכך, מפתח הבק אנד צריך לבנות מערכות, מערכות שונות, API וכו'.
חלק נוסף, שהוא גם בלתי נפרד מכל מפתח Back End הוא ביצוע בדיקות הבאגים לאתר. שידע שהוא פועל בצורה הטובה והחלקה ביותר. הרי לא הייתם רוצים לעבוד על אתר שלם ובסופו של דבר לגלות ש..... הוא לא יעבוד בגלל איזה באג, רוגלה או כל מקור זדוני אחר שיכול לפגוע בו. 


בתחום ה-Back End לומדים שפות תוכנה שונות, כמו PHP, Ruby, Python ועוד. לעומת זאת, בתור מפתח Front End רוכשים את כל הידע על שפות תוכנה אחרות, כמו JavaScript, HTML, CSS וכו'.

14009598 - businessman torn between being positive or negative

מלא התלבטויות

אז נכון, יש אנשים שיעדיפו לבחור את אחד מהתחומים ולהתמקצע בהם, אבל אין ספק שישנה דרישה גבוהה היום בשוק למפתחי Full Stack Web Developer, למה? בוא ותדמיין שאתה לצורך הדוגמה מנכ"ל של חברה לבניית אתרים, בדיוק חתמת חוזה עם לקוח והוא חייב אתר חדש, אתה כמובן תרצה שזה ייעשה בצורה המקצועית והטובה ביותר, זה מובן, ככל הנראה שתרצה שאדם אחד יעבוד על זה, אני אציין רק שתי סיבות משלל הסיבות שקיימות:

  • פרויקט של איש אחד – כשאדם אחד אחראי על תחום אחד, לא ב-50%, לא ב-60% אלא ב-100%, שיודע כיצד בדיוק האתר אמור להיראות, להיכן לנווט את הלידים השונים, לדאוג לחוויית משתמש מושלמת ועדיין לוודא שאין בו שום באגים או שום דבר אחר, זה עדיף בהרבה מאשר שני אנשים במקביל יעבדו עליו, לא?
  • חסכון בכסף – חישוב פשוט אומר, שמשכורות של שני מפתחי Web (Backend ו-Frontend) ברוב המקרים תהייה נמוכה יותר ממשכורת של מפתח Full Stack אחד. ואם כבר הסתקרנת לתחום המשכורות בעולם הייטק, אתה מוזמן לבדוק אותו כאן.

יש קלישאה מסוימת שאומרת שבעתיד לא יהיה צורך במפתח בק אנד ופרונט אנד, אז לשמחתנו, מדובר בקלישאה ותו לא, יהיה צורך במפתחים מהסוג הזה לפחות לעוד כמה שנים. בדיוק כמו הסטראוטיפ שקיים בעולם בדיקות התוכנה –QA, שמפתחים ידניים יאבדו את מקומות עבודתם בגלל מפתחי האוטומציה שנכנסים לשוק.

יחד עם זאת, הדרישה עבור מפתח Full Stack Developer הולכת וגוברת, ואם אתה בצומת דרכים ומתלבט מה לבחור בעולם התכנות, ככל הנראה שזוהי התשובה בשבילך. אבל רגע, האם זה בכלל העולם שיכול לדבר אליך? יש סיכוי שלא תאהב את זה? האם דבר כמו לימוד בניית אתרים יתאים לך?

רוצה לשמוע עוד?

זה בכלל יכול להתאים לך?

אני יודע שלפעמים עולם ההייטק נשמע זוהר, נוצץ ובעיקר יוקרתי. הרבה אנשים נמשכים אליו מהמון סיבות, בין אם זה המשכורות הגבוהות, מה שהוא יכול להציע, העניין שקיים בו, התנאים הטובים (כן כן, אין משרד הייטק שאני מכיר שלא קיימת בו מכונת נספרסו ולעובדים שלהם אין כרטיס תן-ביס), אבל, לפני שצוללים למים העמוקים, בואו ונראה אם תוכל להתאים לעולם הזה.

הדבר הבסיסי בשביל להבין אם אתה מתאים לעולם הפיתוח ובכללי לעולם ההייטק, היא לא היכולת שלך לשבת מול המחשב, אלא האהבה שלך לשבת מול המחשב. כן כן, אתה בהחלט צריך להיות טיפוס שיאהב את זה ויוכל לשבת מול המחשב לא מעט זמן.

אני זוכר שלא מזמן חבר טוב שלי התלבט בין קורס בניית אתרים לקורס שיווק באינטרנט, הוא רצה לדעת על ההבדלים ביניהם, מה כדאי, מה לא ולמשך 5 דקות הוא לא הפסיק לדבר. עצרתי אותו באמצע אחד המשפטים שלו ושאלתי אותו: "תגיד, לפני הכל, אני יודע שאתה גיימר, שאתה אוהב לשבת מול המחשב, השאלה אם תוכל לקחת את העובדה הזאת למשך כל הקריירה ובמשך כל יום לאהוב את העובדה שאתה יושב מולו לא מעט שעות?". הוא ענה לי בחיוב. אגב, הוא בסוף בחר בתחום ה-Full Stack ולא מזמן התחיל לעבוד כפרילנסר ופיתח כבר שני אתרים מוצלחים לשתי מסעדות בתל אביב.

נכון שיש אנשים שהם עם יותר צדדים "טכניים", שלרוב יעדיפו לפנות לתחום בדיקות התוכנה – QA, אבל אפילו גם אצלם יש חדשות וטובות וחלקם עברו להפוך לבודקי אוטומציה, מה זה אומר? שהם מתעסקים גם בפיתוח וגם בבדיקות תוכנה.

ובלי קשר, הביקוש עבור מפתחי אתרים הולך וגובר, בטח ובטח כשחנויות E-Commerce צצות כפטריות אחרי הגשם, כי מה לעשות, אנשים קונים כמעט בלי סוף בתקופות האחרונות ברשת (לאף אחד היום כמעט ואין אנרגיה לצאת מהבית בשביל השופינג שלהם). אז רגע לפני שאתה נכנס אליו, תדע שיש המון משרות בשוק.

לסיכום, אתה מת על מחשבים, אתה די מחבב טכנולוגיה ואתה עם הסמראטפון כל הזמן ביד (ובנינו, מי לא?). השאלה הנוספת היא, האם יש לך את התכונות המתאימות בשביל כך? אם אתה מחשיב את עצמך כאדם אחראי ומחושב, אחד כזה שאוהב לחשוב המון ויודע להתנהל כמו שצריך, ההוא שלא מפחד מאתגרים ותמיד יגדיל ראש, אז ברכות, ככל הנראה אתה תתאים לתחום ואם ממש תרצה, תוכל להיות Full Stack Developer תוך כ-7 חודשים.פוסטים קשורים

building-websites
בניית אתרים למתחילים: המדריך המלא
אורטל סופר | 8 מאי 2022
אנחנו שומעים היום על יותר ויותר אנשים שבנו אתר בעצמם. אנשים פשוטים כמוכם וכמוני שעוד לא הספיקו להיכנס לתחום בניית האתרים אבל כבר מתחזקים אתר משלהם ואפילו עושים את זה בהצלחה יתרה. קיימים היום לא מעט אתרים שמאפשרים לאנשים שעוד לא למדו את התחום להשתעשע עם הרעיון ולראות אם זה באמת מתאים להם. אז איך … Continued
תמונה ראשית פוסט לימודי sql
לימוד SQL להתמקצעות בבסיסי נתונים
מאיה כץ | 10 ינואר 2022
SQL היא שפה בה מתנהלים בסיסי נתונים והיא מבוססת על אלגברה. באמצעות SQL ניתן לתשאל נתונים, לעדכנם וליצור שינויים מסוימים בבסיסי נתונים.
תמונה ראשית פוסט מדריך קידום אתרים למתחילים
איך להיעזר בגוגל לקידום האתר שלכם – מדריך קידום אתרים למתחילים
עומר אביעד | 10 ינואר 2022
היום תחום הקידום האורגני באינטרנט נוגע בכל אחד ואחת מאיתנו: עסקים,אירגונים אנשים פרטיים ועוד..
תמונה ראשית פוסט מדריך וורדפרס למתחילים
מדריך וורדפרס למתחילים – הדרכה בסיסית לשימוש בוורדפרס
מיכאל אביב | 10 ינואר 2022
וורדפרס היא מערכת ניהול התוכן מהפופולאריות ביותר. לפי הערכות שונות, כ – 20% מן האתרים ברחבי העולם עושים בה שימוש וכאשר מדובר בבלוגים, המספרים עולים כבר ל – 50%.
רוצה לשמוע עוד?

phone mobile icon שיחה
chet icon צ'אט
email mobile icon לפרטים

מדיניות הגנת הפרטיות

×

אנו מודים לכם על שבחרתם לעשות שימוש באתר Hacker-u (להלן: "האתר").

האתר מופעל על ידי האקר-יו בע"מ (להלן: "החברה") לטובת איסוף פרטים ויצירת קשר עם מתעניינים בלימודי מקצועות הי-טק.

לתשומת לבכם, המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. למידע ספציפי ניתן להשאיר פרטים בעמוד ויועץ לימודים מטעם החברה יחזור אלכם במהרה.

מטעמי נוחות בלבד, האמור בתקנון זה מנוסח בלשון זכר, אולם הוא מתייחס לשני המינים בצורה שווה.

לכל מידע נוסף ניתן לפנות בכתובת הדואר האלקטרוני שבסיפא לתקנון זה.

בגלישתך באתר זה הנך ( "להלן: "הגולש") מקבל ומסכיה לתנאים ולמדיניות הפרטיות כמפורט להלן. מדיניות הפרטיות מתייחסת לסוג המידע שתספק לנו או מידע אשר אנו נלמד משימוש שתעשה באתר.

שמירה על פרטיותך:

1. פרטיות הגולש חשובה לנו מאוד. אנו מנהלים את האתר בסטנדרט האבטחה הגבוה ביותר ע"מ לשמור על פרטיך ולהגן על המידע שתמסור לנו בצורה הטובה ביותר.

2. אנו פועלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 ושואפים לעמוד בכל דרישות החוק לעניין כיבוד הפרטיות וההגנה על מידע אישי. אנו מחויבים להגן על פרטיותך ועל שמירת פרטי הזיהוי האישיים שלך.

3. אנו אוספים מידע אישי אודותיך רק כאשר אתה תספק לנו אותו באופן ספציפי וביודעין. אנו מאמינים, כי אתה צריך לדעת בדיוק איזה מידע אישי אנו אוספים וכיצד אנו מתכוונים להשתמש בו בטרם תחלוק אותו עמנו. אנו עשויים לבקש ממך מידע אישי כגון שם, מספר טלפון, כתובת וכתובת דואר אלקטרוני. אנו עושים זאת רק כאשר אתה מבקש מידע או מבקש להירשם לשירותים הטעונים הרשמה או מנוי.

4. כאשר אנו מתכוונים להשתמש במידע האישי שלך, אנו מבקשים זאת מראש, על מנת שתחליט אם אתה רוצה לספק לנו את המידע או לא.

5. מידע המאפשר זיהוי אישי שלך, יישמר בסודיות מוחלטת. פרטי זיהוי אישיים שאתה מספק לנו לא יהיו זמינים לצדדים שלישיים ללא אישור מפורש שלך.

6. אנו מדגישים כי לא חלה חובה חוקית למסור את המידע.

המידע שייאסף והשימוש שיעשה בו:

1. אנו מגבילים את בקשותינו לקבלת מידע אישי בסיסי בלבד, כגון:

א. שם מלא

ב. מספר טלפון

ג. כתובת דואר אלקטרוני

2. אנו מגבילים את איסוף המידע האישי למידע שאנו מאמינים כמינימלי ביותר על מנת לספק לך את השירותים המוצעים באתר או באמצעותו.

3. המידע אשר יימסר ישמש לטובת גבייה, שליחת דיוור ישיר וקשר עם הלקוח, שליחת דבר פרסומת, ניוזלטר והודעות שיווקיות; טיוב נתונים, מתן שירותים ללקוחות, ניהול מועדון לקוחות, ניהול מידע על תלמידים / סטודנטים / משתלמים, ניהול מכירות, שיווק וגיוס לקוחות.

4. המידע שתעביר לנו לא יימסר על ידינו לצדדים שלישיים בתמורה ו/או ללא תמורה אלא אם תיתן את הסכמתך לכך מראש ו/או לדרישת רשות מוסמכת.

Cookies (עוגיות):

1. קובץ Cookie הוא קובץ המכיל חלקים מסוימים של מידע שהאתר יוצר במחשבך בעת הגלישה באתר. הקובץ מאפשר שמירת מידע לגבי העדפותיך בכל הקשור בשימוש באתר.

2. על מנת לשפר את חוויית הגלישה שלך באתר, האתר משתמש ב- Cookies. רוב הדפדפנים כיום יודעים לזהות מתי "Cookie" מוצע, ולאפשר לך לסרב או לקבל אותו. אם אינך בטוח אם לדפדפן שלך יש יכולת זו, עליך לבדוק עם יצרן התוכנה או ספק שירותי האינטרנט שלך. איננו משתמשים בקבצי Cookie כדי לעקוב אחר הרגלי הניווט של המבקרים שלנו.

גישתך ושליטתך בפרטי הזיהוי שלך:

באפשרותך לבצע את הפעולות הבאות, בכל עת, על ידי פנייה אלינו באמצעות כתובת הדוא"ל שלהלן:

1. לבדוק איזה מידע אישי שלך יש בידנו, אם בכלל.

2. לשנות/לתקן את הפרטים אשר בחרת להעביר לנו.

3. לבקש מאתנו למחוק כל מידע שנאסף אודותיך (יחד עם זאת יש לדעת כי, לא נוכל לספק שירותים מסוימים ללא המידע).

4. להביע כל חשש כלשהו שיש בידך לגבי השימוש שנעשה במידע אישי שלך.

קניין רוחני:

כל זכויות בכל המושא לזכויות קניין רוחני, המופיע ו/או מוצג באתר, הינו בבעלות החברה בלבד ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור החברה מראש ובכתב.

יצירת קשר:

ניתן ליצור עמנו קשר בכל עת בכתובת הדואר האלקטרונית הבאה info@hackeru.co.il

להורדת
הסילבוס