בלוג
AR_Market_Thumb

כיצד מציאות מדומה ומציאות רבודה משנות את עולם האנימציה והפרסום?

עודכן בתאריך:4 ינואר 2022


לימודי האנימציה משתנים כל הזמן, אך כעת נראה שהם עשויים לעבור שינוי מרכזי ביותר, המעבר לעולם של מציאות מדומה ומציאות רבודה (Virtual Reality ו- Augmented Reality).

מדו-מימד לתלת-מימד

הוותיקים שביננו לבטח זוכרים בשנות ה-90 את הניסיון העגום עם VR. מדובר בדוכנים או בחנויות אשר היינו משלמים כסף רב עבור הזכות לשים על ראשנו קסדה ענקית ולצפות באוסף של פוליגנים (משולשים) הבנויים מגרפיקה ממוחשבת ומרחפים מול עיננו... זה לא היה להיט.

גם לענקיות הגיימינג היה ניסיון בתחום. בתחילת שנות ה-90 חברת נינטנדו השיקה קונסולת VR בשם Virtual Boy. מדובר בקסדה גדולה ומגושמת אשר היה צריך להכניס את הראש שלנו לתוכה ולראות בפנים מספר "רמות" של גרפיקה דו-מימדית אשר, ביחד עם אנימציה ממוחשבת, יצרה תחושה של כאילו תלת-מימד. בעקבות זאת, עד היום נינטנדו מאוד חוששת להיכנס לתחום למרות שמתחרותיה (סוני וחברותיה) כבר שם.

לאט לאט התעשייה התקדמה וגם האולפנים של אנימציה ממוחשבת כמו פיקסר ודיסני (שהיום הם אחד) הניעו אותה קדימה. המחשבים נעשו חכמים יותר והדמויות הפכו מושקעות יותר. היום ב-2018 הטכנולוגיה כל כך מתקדמת שאנחנו עדים לתופעה שנקראת The Uncanny Valley, או "עמק המוזרות" אשר מייצרת אצל בני האדם תחושה של חוסר נוחות בעקבות חשיפה לגרפיקה ממוחשבת אשר מזכירה מראה או התנהגות אנושית.

2012 תור הזהב של ה-PC

ב-2012 קם לו בחור בשם Palmer Lucky, אשר פרויקט קטן שלו ישנה את עולם האנימציה והגיימינג לעד. היה לו חזון מאוד שאפתני: בעוד X שנים, כולנו (או לפחות רובנו) נחבוש את קסדות ה-VR המגושמות (שמאז הפכו ליותר אלגנטיות) ונחיה בעולם דמיוני ומיוחד העשוי כולו מגרפיקה ממוחשבת.

למי שכבר מזהה לאן אני חותר, מדובר במייסד של חברת Oculus, החברה המסחרית הגדולה והראשונה למציאות מדומה באמצעות קסדה. היום אוקולוס בבעלות פייסבוק ופועלת בשיתוף עם סמסונג וזה רק מראה שגם חברות הענק רוצות נתח מן העוגה המדומה.

איך כל זה ישנה את לימוד האנימציה?

עד פריצת ה-VR עולם האנימציה היה יחסית "פשוט", כלומר לא פשוט מבחינת "קל לביצוע", אלא פשוט בכך שאין בו הרבה פרמטרים שצריך להתחשב בהם ואני מדבר על המצלמה.

נסתכל על סרט אנימציה של Pixar Disney בו הפרמטר הקבוע הוא המצלמה אשר נמצאת בשליטת הבמאי. הבמאי קובע את ה"עולם" שלנו, כלומר את מה שאנחנו רואים. אם הסצנה מתארת דיאלוג שמתרחש בתוך בית אז המצלמה קבועה. לימודי אנימציה באותה תקופה לא דיברו על מצלמה שאינה נשלטת בידי הבמאי.

מצלמה דינמית היא קצת יותר מורכבת. כאשר מדברים על סרט במציאות מדומה אנחנו הבמאי. אנחנו מחליטים איפה להסתכל ולפעמים גם במה לגעת. אם נחזור לדוגמא הקודמת, שני אנשים מנהלים דיאלוג בתוך בית, בעולם הלינארי המצלמה קבועה ומראה לנו תמיד את שני האנשים ואת הסצנה של הבית. בעולם ה-VR אנחנו יכולים להטות את הראש ולראות דברים מסביב לסצנה. למשל, את הרצפה או מאחורינו וגם סביבנו ב-360 מעלות; הבמאי צריך לדאוג שלא נראה קטעים מתים או שחורים ושהסצנה תמשיך להתקיים גם כאשר המבט שלנו לא מכוון לדמויות הראשיות.

המצלמה הדינמית בגיימינג VR משחקת תפקיד חשוב יותר כיוון שהשחקן אינו סטטי. הוא מסובב את הראש, תוקף עם ה"ידיים" (תלוי בפלטפורמה), מתכופף, מתגונן ועוד. אם השחקן היה רואה פסים שחורים, או תפאורה שנמרחת באופן מלאכותי זה היה "שובר" את החוויה של העולם וירטואלי + אנימציה ממוחשבת.

קורס אנימציה ב-VR

רוב המידול היום בקורסי האנימציה ופיתוח המשחקים מתמקד בפיתוח באמצעות מחשב או טאבלט. מייצרים את המודל התלת-מימדי על מחשב ומעבירים אותו לסצנה תלת-מימדית. ב-VR הפוקוס הוא כעת במצלמה או יותר נכון במצלמה הדינאמית. הבמאי צריך לקחת בחשבון שהצופה/שחקן יסובב את הראש שלו ב-360 כך שיש לבנות סצנה מלאה לאורך כל טווח הראייה של הצופה.

אם בעבר היינו בונים בית ובצד יכולנו להשאיר את המבנה שחור או "מת", ב-VR אין את הפריבילגיה הזאת. עלינו להתייחס לכל מה שמסביב למצלמה כדי שהצופה/השחקן לא ירגיש שהוא מאבד את תחושת הווירטואליזציה והוא ישאב לעולם שסביבו.

מציאות רבודה תופסת תאוצה

זה לא מובן מאליו, אך עם גדילת ה-VR קם לו תחום ישן/חדש של מציאות רבודה (AR). מציאות רבודה, בניגוד למדומה, היא "הלבשת" אובייקטים ממוחשבים או כאלו המשתמשים באנימציה ממוחשבת על העולם האמיתי. הדוגמא הכי פשוטה היא במפות, אנחנו מסתכלים על צומת דרכים דרך הטלפון ומופיעים חצים וירטואליים על הכביש אשר מראים לנו לאן להתקדם.

לצערנו (או לשמחתנו) קיימות דוגמאות הרבה יותר מוכרות היום: הפילטרים ברשתות החברתיות. כולנו ראינו את הפרופילים עם עיטורי הראש או אוזני הכלב וכן, זו גם דוגמה למציאות רבודה. המצלמה מזהה את הפנים, שמהוות את העוגן שאותו תזהה התוכנה, ומדביקה באופן מלאכותי אוזני כלב, עיטור ראש או כל דבר אחר.

היום, הפילטרים תפסו תאוצה אדירה, לטוב ולרע, אך יש גם שימושים מסחריים המנסים את מזלם בנושא. רק לאחרונה הראתה אפל בכנס המפתחים האחרון שלה, ה- WWDC2018, פיצ'רים חדשים למערכת ההפעלה החדשה של האייפון: iOS 12. הפיצ'ר החדש, אשר יפעל על ARKit, יאפשר להפוך פרסומות דיגיטליות "שטוחות" לפרסומות אינטראקטיביות, אבל איך זה עובד?

אנחנו יושבים בחדר וגולשים באינטרנט בטלפון ופתאום מופיעה פרסומת של גיטרה עם כפתור "לחץ עלי". לוחצים על הכפתור והגיטרה מופיעה בחדר שלנו. ניתן לראות אותה דרך המצלמה ולבחון את גודלה ואת עיצובה ב-360 מעלות. ניתן גם להציב אותה ולהחליט איפה אנחנו רוצים שהיא תמוקם בחדר.

קורס אנימציה ממוחשבת מלמד מציאות רבודה

לאחרונה המציאות הרבודה נכנסה באופן רציני יותר לאקדמיה. מכללת האקריו מלמדת קורס Unity ו-Maya, וסטודנטים המתעמקים קצת יותר במנוע Unity יכולים לייצר פרויקטים מיוחדים. כך עשה אוהד בן חמו, סטודנט אשר לומד קורס אנימציה עם אלדד סרי במכללה. הוא נעזר במנוע של Vuforia בשילוב Unity ויצר אפליקציה שעושה שימוש במציאות רבודה. האפליקציה מאפשרת לייצר הדמיה של שעון וירטואלי באמצעות מרקר (שהוא העוגן שמציאות רבודה מתבססת עליו) כשמניחים על פרק כף היד.

חנות שעונים און ליין יכולה להשתמש באפליקציה של בן חמו בכדי לשווק את השעונים ללקוחות שלה מתוך מסך הטלפון. הלקוח יכול לבחון את הגודל והעיצוב וכך לבחור שעון מבין המלאי הקיים, כל זאת מבלי לצאת מהבית. בעתיד אפשר גם יהיה לייצר פרסומות רבודות באינטרנט כמו בדוגמא של אפל והגיטרה; יש פה גם שיעור יפה בשיווק.

במקום פרסומת משעממת של "השעונים שלנו הם הכי יפים", נתחיל לראות "רוצה למדוד את השעונים שלנו? לחץ כאן!", מה שעשוי להלהיב יותר את הלקוח וכמו שהפילטרים ברשתות תפסו תאוצה, אנחנו נתחיל לראות יותר מוצרים שימכרו בדרך זו.

להפוך את הווירטואלי למקצוע

אם חשבתם לקחת קורס אנימציה, שווה לבדוק אם יש להם חלקים בקורס אשר מתמקדים במציאות מדומה או רבודה. קורס Unity ופיסול בתלת מימד ב-Maya יתנו לכם את הכלים, אבל עדיף גם ללמוד ממרצים אשר עובדים או מכירים את התחום, כי כמו שכבר הסברתי זה דומה אבל שונה מהאנימציה הקלאסית.

אולי תהיו חלוצים כמו אוהד בן חמו ותצליחו למצוא "אוקיינוס" כחול של תחום שעדיין לא נוצל בידי הטכנולוגיה החדשה. בין אם זה מוצרים פיזיים שימכרו בצורה וירטואלית או מוצרים וירטואליים אשר יגדילו את החשיפה שלהם בזכות הפלטפורמה, האפשרויות הן כמעט אינסופיות, רק חשוב לדעת להתפקס וללמוד קודם כל את הבסיס.פוסטים קשורים

איזה מחשב מומלץ למעצבי גרפיים
מעצבים גרפיים? כך תבחרו מחשב מתאים בשנת 2022
איתמר מרילוס | 7 אפריל 2022
ידידו הטוב ביותר של מעצב גרפי הוא המחשב ולכן יש חשיבות עצומה לכך שהעוסקים בתחום יבחרו במחשב המתאים והמדויק לצרכים שלהם. זאת משום שיצירתיות, דמיון ומעוף שהן התכונות הדומיננטיות של מעצבים זקוקים לסביבת עבודה תומכת עבורו.
עבודות טיפוגרפיה קורס עיצוב גרפי
עבודות טיפוגרפיה קורס עיצוב גרפי
דנה כהן | 10 ינואר 2022
עבודת המעצבים הגרפיים היא עבודה מעוררת השראה. רוצים גם? פרטים נוספים על קורס עיצוב גרפי של HackerU.
תמונה ראשית פוסט פוטושופ משנה מציאות
הפוטושופ: משנה מציאות כבר 25 שנה
דנה כהן | 10 ינואר 2022
השנה חברת אדובי חגגה 25 שנים לשחרור הגרסא הראשונה של התוכנה הכה ידועה שלה, פוטושופ.
הדפסה בלתי אפשרית
הדפסה בלתי אפשרית
עומר אביעד | 9 ינואר 2022
למרות שהמדפסת הומצאה כבר בראשית שנות ה- 80, הדפסה בתלת מימד היא אחד הנושאים הפופולאריים והמדוברים כרגע ביותר בעולם ההיי- טק. אחד הדברים שהופכים את המדפסות התלת ממדיות למרתקות היא העובדה שניתן להדפיס בהן כמעט כל דבר, החל מתותבות לגוף האדם ועד לתכשיטים וכלי בית.
רוצה לשמוע עוד?

phone mobile icon שיחה
chet icon צ'אט
email mobile icon לפרטים

מדיניות הגנת הפרטיות

×

אנו מודים לכם על שבחרתם לעשות שימוש באתר Hacker-u (להלן: "האתר").

האתר מופעל על ידי האקר-יו בע"מ (להלן: "החברה") לטובת איסוף פרטים ויצירת קשר עם מתעניינים בלימודי מקצועות הי-טק.

לתשומת לבכם, המידע המוצג באתר הינו כללי בלבד. למידע ספציפי ניתן להשאיר פרטים בעמוד ויועץ לימודים מטעם החברה יחזור אלכם במהרה.

מטעמי נוחות בלבד, האמור בתקנון זה מנוסח בלשון זכר, אולם הוא מתייחס לשני המינים בצורה שווה.

לכל מידע נוסף ניתן לפנות בכתובת הדואר האלקטרוני שבסיפא לתקנון זה.

בגלישתך באתר זה הנך ( "להלן: "הגולש") מקבל ומסכיה לתנאים ולמדיניות הפרטיות כמפורט להלן. מדיניות הפרטיות מתייחסת לסוג המידע שתספק לנו או מידע אשר אנו נלמד משימוש שתעשה באתר.

שמירה על פרטיותך:

1. פרטיות הגולש חשובה לנו מאוד. אנו מנהלים את האתר בסטנדרט האבטחה הגבוה ביותר ע"מ לשמור על פרטיך ולהגן על המידע שתמסור לנו בצורה הטובה ביותר.

2. אנו פועלים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981 ושואפים לעמוד בכל דרישות החוק לעניין כיבוד הפרטיות וההגנה על מידע אישי. אנו מחויבים להגן על פרטיותך ועל שמירת פרטי הזיהוי האישיים שלך.

3. אנו אוספים מידע אישי אודותיך רק כאשר אתה תספק לנו אותו באופן ספציפי וביודעין. אנו מאמינים, כי אתה צריך לדעת בדיוק איזה מידע אישי אנו אוספים וכיצד אנו מתכוונים להשתמש בו בטרם תחלוק אותו עמנו. אנו עשויים לבקש ממך מידע אישי כגון שם, מספר טלפון, כתובת וכתובת דואר אלקטרוני. אנו עושים זאת רק כאשר אתה מבקש מידע או מבקש להירשם לשירותים הטעונים הרשמה או מנוי.

4. כאשר אנו מתכוונים להשתמש במידע האישי שלך, אנו מבקשים זאת מראש, על מנת שתחליט אם אתה רוצה לספק לנו את המידע או לא.

5. מידע המאפשר זיהוי אישי שלך, יישמר בסודיות מוחלטת. פרטי זיהוי אישיים שאתה מספק לנו לא יהיו זמינים לצדדים שלישיים ללא אישור מפורש שלך.

6. אנו מדגישים כי לא חלה חובה חוקית למסור את המידע.

המידע שייאסף והשימוש שיעשה בו:

1. אנו מגבילים את בקשותינו לקבלת מידע אישי בסיסי בלבד, כגון:

א. שם מלא

ב. מספר טלפון

ג. כתובת דואר אלקטרוני

2. אנו מגבילים את איסוף המידע האישי למידע שאנו מאמינים כמינימלי ביותר על מנת לספק לך את השירותים המוצעים באתר או באמצעותו.

3. המידע אשר יימסר ישמש לטובת גבייה, שליחת דיוור ישיר וקשר עם הלקוח, שליחת דבר פרסומת, ניוזלטר והודעות שיווקיות; טיוב נתונים, מתן שירותים ללקוחות, ניהול מועדון לקוחות, ניהול מידע על תלמידים / סטודנטים / משתלמים, ניהול מכירות, שיווק וגיוס לקוחות.

4. המידע שתעביר לנו לא יימסר על ידינו לצדדים שלישיים בתמורה ו/או ללא תמורה אלא אם תיתן את הסכמתך לכך מראש ו/או לדרישת רשות מוסמכת.

Cookies (עוגיות):

1. קובץ Cookie הוא קובץ המכיל חלקים מסוימים של מידע שהאתר יוצר במחשבך בעת הגלישה באתר. הקובץ מאפשר שמירת מידע לגבי העדפותיך בכל הקשור בשימוש באתר.

2. על מנת לשפר את חוויית הגלישה שלך באתר, האתר משתמש ב- Cookies. רוב הדפדפנים כיום יודעים לזהות מתי "Cookie" מוצע, ולאפשר לך לסרב או לקבל אותו. אם אינך בטוח אם לדפדפן שלך יש יכולת זו, עליך לבדוק עם יצרן התוכנה או ספק שירותי האינטרנט שלך. איננו משתמשים בקבצי Cookie כדי לעקוב אחר הרגלי הניווט של המבקרים שלנו.

גישתך ושליטתך בפרטי הזיהוי שלך:

באפשרותך לבצע את הפעולות הבאות, בכל עת, על ידי פנייה אלינו באמצעות כתובת הדוא"ל שלהלן:

1. לבדוק איזה מידע אישי שלך יש בידנו, אם בכלל.

2. לשנות/לתקן את הפרטים אשר בחרת להעביר לנו.

3. לבקש מאתנו למחוק כל מידע שנאסף אודותיך (יחד עם זאת יש לדעת כי, לא נוכל לספק שירותים מסוימים ללא המידע).

4. להביע כל חשש כלשהו שיש בידך לגבי השימוש שנעשה במידע אישי שלך.

קניין רוחני:

כל זכויות בכל המושא לזכויות קניין רוחני, המופיע ו/או מוצג באתר, הינו בבעלות החברה בלבד ואין לעשות בהם שימוש ללא אישור החברה מראש ובכתב.

יצירת קשר:

ניתן ליצור עמנו קשר בכל עת בכתובת הדואר האלקטרונית הבאה info@hackeru.co.il

להורדת
הסילבוס