דף הבית / בלוג / ראיון עם שלומי חגולי
qa-dba

ראיון עם שלומי חגולי

עודכן בתאריך: 04-06-2017

שלומי חגולי

שלומי בעל ניסיון עשיר בענף ההייטק במספר תפקידי מפתח, אשר הבולט מבניהם - מנהל מחקר ופיתוח בחברת HP (מרקורי לשעבר). במהלך 16 שנות הניסיון שלו הוא עסק והוביל צוותים ומחלקות בטכנולוגיות רבות ושונות, בחברות סטארט אפ וארגונים גדולים, ובתפקידים מגוונים בכל עולם ההייטק. כיום, שלומי מכהן כבעלים ומנכ"ל של חברת S.H.A.Y המספקת שירותי מחשוב, פיתוח ובדיקות תוכנה, השמת מומחים, יעוץ והדרכה לחברות מקומיות ובינלאומיות גם יחד.

מרצה וראש תחום בדיקות תוכנה QA ו- DBA ב- HackerU המרכז להכשרת והשמת עובדים למקצועות ההייטק. מנהל בכיר בעולם התוכנה ובדיקות התוכנה, בעל ניסיון של 18 שנים בתעשיית ההייטק. בעל תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ותולדות האסלאם מאוניברסיטת תל אביב. בוגר קורס פיתוח תוכנה ובעל הכשרות רבות ממוסדות ומפעלים שונים בתחומי הטכנולוגיה, בדיקות, ניהול והדרכות.

איך התחלת לעבוד בתחום?

בתחילת העשור הרביעי לחיי החלטתי לעשות שינוי בקריירה ולחפש מקום עבודה שיספק לי אתגרים, עניין וסיפוק לצד הכנסה טובה. לאחר התייעצות עם מכרים וחברים החלטתי לנסות את תחום ההייטק. חבר ממקום העבודה הקודם המליץ על קורס תכנות שהוא עשה ב- HackerU והלכתי בעקבותיו. לאחר קורס תכנות ב- ++C מצאתי את מקומי בחברת “מרקורי“ (היום חלק מ- HP) כמתכנת מתחיל. עבדתי בחברה כ- 8 שנים בתפקידים שונים של תכנות, בדיקות וכו‘ וכן בתפקידים ניהוליים בשנותיי האחרונות בחברה.

ספר לנו על הניסיון התעסוקתי שצברת

לשמחתי נזדמן לי במהלך הקריירה המקצועית לעסוק בתפקידים רבים בתחום התוכנה, מוצרים ופרוייקטים: תכנות, QA, נסיעות לחו"ל להתקנות, בדיקות והטמעות אצל לקוחות, ניהול פיתוח ו- QA, ואף עבודה מול שווקים אקזוטיים כמזרח אסיה ועוד. רכשתי ניסיון בעבודה הנדסית טכנולוגית וגם בעבודה ישירה מול לקוחות. עבדתי בטכנולגיות Web ,ClientServer, וירטואליזציה של אפליקציות, מערכות ניטור, כלי בדיקות וכו‘.

לאחר 8 שנות עבודה ב“מרקורי“ עברתי לחברת סטארט אפ בשם “InstallFree“, שם למדתי טכנולוגיות, מתודולוגיות וכלים נוספים, ואף קיבלתי שיעור על פן נוסף של התעשייה בהיבט של התנהלות של חברה קטנה יחסית לארגון הענק בו עבדתי קודם. לאחר מכן עבדתי מספר שנים כסמנכ"ל בחברה שסיפקה שירותי בדיקות והדרכות. לפני כשלוש שנים הקמתי את חברת SHAY, באמצעותה אנו מספקים שירותים המתבססים על כל הידע והניסיון שצברתי.

תפקידי האחרון בחברת “מרקורי“ (היום חלק מ- HP) היה מנהל מחלקת International R&D - מחלקה בינלאומית למחקר ופיתוח. המחלקה הייתה אחראית על פיתוח ובדיקת מערכות לשוק המזרח אסייתי ולאירופה. בחברת “InstallFree“ עבדתי כסמנכ"ל שירותים מקצועיים ולקוחות ובין השאר הייתי אחראי על איכות המוצרים ללקוחות החברה בעולם. חשוב לי לציין ולהדגיש כי כל אותה קריירה ארוכה, מעניינת ומרתקת שחוויתי, ואני עדיין חווה, בממלכת ההייטק - ראשיתה בקורס שעברתי, שפתח את דרכי לעולם חדש ומקסים.

מה מעניין ומאתגר אותך?

מאתגר אותי למצוא פתרונות פשוטים, להקדים תרופה למכה במהלך העבודה ולא רק להגיב לבעיות ולתקלות שעולות. החוכמה ב- QA היא לראות את התקלה, או לפחות את האזורים המועדים לתקלות, טרם הבדיקות. בכלל, כל פרויקט חדש ומערכת חדשה פותחים את אופקיי, אבל הכי מעניין וכיף לי, בסופו של דבר, היא העבודה עם האנשים בחברה. כמדריך וראש תחום, העניין והאתגר שלי הוא להכשיר את בוגרינו לתעשייה, להעמיק, ללמוד וללקט את כל החומר המעודכן, להתאימו להכשרת הבודק המתחיל ולמצוא את המדריכים הטובים ביותר להכשרה הזו. אין סיפוק גדול יותר מקבלת טלפון או אימייל מבוגר, שמבשר לי על תחילת עבודתו בחברה כלשהי.

מה אתה אוהב בעולם ה-QA?

הייחודיות של עולם ה- QA, בניגוד לפיתוח למשל, היא שב- QA עליך להיות לא רק טכנולוג דגול, אלא להכיר ולהבין טכנולוגיות ברמה טובה. ישנם עוד שני תנאים חשובים להצלחה: הבנה וניתוח של התהליכים ויכולת עבודה מול אנשים. לאיש QA מתחיל יש יותר ממשקים אנושיים מולם הוא עובד מאשר למפתח או מעצב מתחיל.

ספר לנו על חוויה שהייתה לך הקשורה לעבודתך

אני זוכר ששבוע לאחר שמוניתי לראש צוות QA הייתי צריך לחתום על דיסק המאסטר, עליו נצרבה הגרסה אותה בדקתי ואישרתי. החתימה על הדיסק, על אף שהייתה זו פעולה סמלית, נתנה לי תחושה של אחריות. מעבר לכך, החוויות הכי זכורות לי בעבודה לא היו קשורות ישירות בעבודה. היה לנו פרויקט של תרומה לקהילה, עבדנו עם ילדים מבית הספר הסמוך ועזרנו להם בלימודים פעמיים בשבוע. אין חוויה גדולה מזו שאתה מוצא את עצמך חיוני ומועיל עבור הדור הבא.

האם אתה מתעסק בעוד תחומים?

ודאי, בחברת SHAY, הצוות ואנוכי מספקים שירותים מנוהלים מקצה לקצה של אפיון מוצרים ומערכות, פיתוחם, וכלה בבדיקות, בנוסף אנו עוסקים בהכשרות טכנולוגיות מסוגים שונים, סדנאות, ייעוץ, בניית וגיוס צוותים לחברות ועוד. מתוקף תפקידי אני מטפל בנושאים רבים המגיעים אל שולחני והנוגעים לניהול שוטף של החברה.

מה הציפיות מבודק ללא ניסיון?

מבודק ללא ניסיון מצפים לידע והבנה בסיסיים בתחום ה- QA ואלו ניתנים במהלך הקורס וכוללים: מחשוב ראשוני, מתודולוגיות וטכניקות בדיקה, יכולת חשיבה לבדיקות, הבנה וניתוח מערכת, SQL ומסדי נתונים, הפעלת כלי QA, הכרות עם תהליכי פיתוח, הכרות עם אספקטים נוספים ועוד. מובן שלכל חברה יש את הדרישות הספציפיות שלה, אך כולן תבקשנה בראש ובראשונה מבודק מתחיל (ולמעשה מכל עובד מתחיל) ראש פתוח ונכונות ללמידה ולהשקעה.

מה אתה עושה כשאתה לא עובד?

כתל אביבי בדם, אני מאוד אוהב את הים. יש בו חופש אינסופי. אני משתדל לבקר בים פעמיים בשבוע בכל עונה בשנה. לפעמים אפילו סתם לרכב עם האופניים לאורך הטיילת ולעצור לתצפית. אני חייב להודות, שלצערי, החודשים האחרונים היו עמוסים מדי וזה לא התאפשר לי, אך אני מקווה, שאשלים את החסר בתקופה הקרובה.

תחום נוסף שאני אוהב הוא מוסיקה, יש לי למעלה מ- 1,000 דיסקים בבית מהתקופה שלפני ה- MP3. אני נמשך לכל סוגי המוסיקה כמעט: עברית, שנות ה- 80, קלאסי, אופרה, פופ וכו‘.

אילו עבודות יש בתחום וכיצד ניתן להתפתח?

ניתן להתפתח בתחום ה- QA במספר כיוונים וזאת על פי סוגי העבודות. ניתן להתמחות בתחום העיסוק של המערכת הנבדקת כפיננסית, רפואית וכו‘. ניתן להתמחות בסביבה או בטכנולוגיה מסוימת כ– לינוקס, DB Oracle, Web וכו‘. ניתן גם להתמחות בשיטות ובטכניקות בדיקה כעומסים, UX, אוטומציה וכו‘. וכמובן, ניתן להתקדם בסולם הניהולי בכל אחת מהקטגוריות הללו.

ספר איך ניתן להתכונן לראיון עבודה

ראיון העבודה הוא גולת הכותרת של חיפוש העבודה וכולל מרכיבים טכניים מקצועיים, אבל גם, ולעתים בעיקר, מרכיבים אישיותיים. עלינו להכין את עצמנו בצורה הטובה ביותר לראיון.

הכנה למקום עבודה הוא חלק אינטגרלי בקורס. הכנסנו את החלק הזה לאחר שראינו שיש להכין את הבוגרים שלנו לא רק ברמת הידע והניסיון, אלא גם לראיון עבודה ולחודשים הראשונים במקום העבודה. לשם כך, הכנו תבנית קו"ח ואספנו מבחני ראיונות אמיתיים בע"פ ובכתב מחברות שונות.

אנו מתרגלים את הראיונות ואת המבחנים בכיתה, כאמור, עד רמת ראיון אישי אחד על אחד כדי להגביר ניסיון ובטחון ולהסיר חששות. באופן כללי, לפני הריאיון מומלץ בראש ובראשונה ליצור קשר עם מרצה מהקורס. תמיד יש אפשרות שהמרצה מכיר את החברה או מישהו מאנשיה, או שבוגר שלנו עבר שם פעם ראיון.

לאחר מכן כדאי להתכונן לראיון ברמה הטכנית. חזרה על מושגים ומונחים, תרגול SQL ,HTML ושאר שפות אותן המועמד מכיר ולמד. החשוב מכל זה לתרגל את הריאיון מול המראה, בנוסף לתרגול מול מרצה. חזרה ושינון של שאלות אישיות עוזרות למועמד להישמע רציני, בוגר ואחראי יותר. הכי חשוב זה להאמין בעצמך.


פוסטים קשורים

קורס דאטה אנליסט או DBA? מה עדיף ללמוד

קורס DBA או קורס Data Analyst, מה עדיף ללמוד?

איתמר מרילוס
data-analyst-or-data-science

מה זה אנליסט נתונים, ומה ההבדל בין דאטה אנליסט לדאטה סיינטסט?

איתמר מרילוס
איך למצוא עבודה בQA ללא ניסיון?

איך למצוא עבודה ב-QA ללא ניסיון?

a-day-in-the-life-of-an-analyst

יום בחייו של אנליסט

סער כהן
×
רוצה לשמוע עוד?
botpixel

* יש להזין שם מלא

* יש להזין מספר טלפון

* יש להזין כתובת אי-מייל

מדיניות הגנת הפרטיות

X לקבלת
סילבוס
שיחה
צ'ט
לפרטים